Då ska vi se.
Oftast när man får svart/vitt är det fel på kontakterna alltså något i anslutningens väg till TVn som inte stämmer, man får alltså inte över färgen.
De har inget med datorn att göra. Problemet är att många TV-out utgångar på grafikkort är special numera, det är viktigt att man använder den sladd som följer med. Förut på äldre kort var det standard s-video out utgång men så är det inte numera.
http://en.wikipedia.org/wiki/S-video
http://en.wikipedia.org/wiki/Mini-DIN
När det gäller krånglet med själva upplösningen löste jag det på enklaste sättet genom att INTE köra dual view osv. Utan att man växlar mellan monitor / TV då kan man välja vilken upplösning man vill ha på respektive enhet.
Man ska kunna göra det i dual view också har jag för mig, men det har inte fungerat stabilt för min del så jag skippade detta. Då kan man välja den upplösning som passar TV man kör mot.
LexCom om du kopplar via VGA ingång måste du konsultera manualen för att se vilka inställningar eller vilken form av signal TV vill ha, upplösning, Hertz osv.
vikhul det kan vara så att du har en äldre TV, det kan vara så att på din TV fungerar inte Multi-AV SCART adaptern (se wikipedia länken) Man snålar snålar och har inte med alla ledare i kabeln därav du inte får över färgsignalen. Då kanske du måste köpa en kabel. Finns en bild på wikipedia också. Eller så kan det vara så som jag skrev ovan att du försöker använda en standard S-video adapter och inte kör med kabeln som följde med kortet.
Det är nästan alltidå så när man har problem med TV bilden att det är själva överföringen, kabeln som inte är rätt variant. Det är ju viktigt att färg går ut från tv-out till rätt pinne in i scart kontakten, annars händer det inget.
Jag kör själv med komponent, dvs Mini-Din på grafikkortet, RCA kontakten (video) ut på kabeln, in i en koax video kabel för bra kvalitets överföring, in i en scart sladd som kopplas till TVn. Blir riktigt bra bild.
S-Video kabel ska ju ge bättre bild men eftersom jag inte överför ljud tycker jag det är onödigt, bättre och stabilare bild med skärmad kvalitets koax kabel istället.
Hoppas det hjälpte lite med informationen