Citat:
Ursprungligen postat av
JordenIsPlatt
The great experiment bevisade bortom allt rimligt tvivel att jorden inte rör sig
Var finns resultaten från detta "great experiment" publicerade? (Kom inte med Youtube, där kan vilken stolle som helst lägga upp vad som helst.)
Citat:
Ursprungligen postat av
JordenIsPlatt
Det enda som den heliocentriska kulten nu kan påstå för att få deras stendöda teori att gå ihop är att påstå att jorden är ca 250 gånger större än man tidigare trott men det är den inte och det kommer man inte att påstå. Spännande tider.
Varför det? Vi vet med hundraprocentig säkerhet hur stor jorden är.
Vi vet också med hundraprocentig säkerhet hur stora avstånden är mellan olika platser på jorden. De avstånden motbevisar att jorden är platt, avstånden går inte att förena med bilden av en platt jord. Enda sättet att få avstånden att stämma är att knyckla ihop jorden till en boll.
Enkelt exempel: Vi vet att avståndet från nordpolen till ekvatorn (som kan ritas in som en cirkel på den vanligaste FE-kartan) är 1000 mil. Ekvatorns längd på den platta jorden blir då 6283 mil och det stämmer inte, längden är "bara" 4008 mil. Vilket stämmer utmärkt med bilden av en sfärisk jord.