Citat:
Ursprungligen postat av
Jonas1968
En kraft som verkar genom att att vikter attraherar varandra på en platt jord skulle bara vara riktad rakt ner i mitten av skivan men bli mer och mer snedriktad desto längre ut på skivan man kommer eftersom masscentrum då inte ligger rakt under dig. Alltså fungerar det inte på en platt jord. Den som befann sig Australien, långt från centrum skulle uppleva att hela jorden lutade då tyngdkraften skulle vara riktad snett där och vi vet att så inte är fallet utan saker faller rakt ner på marken oavsett om du står i Stockholm eller i Sydney.
Det stämmer faktiskt inte enligt newtonsk fysik: F = mM G / r2
Man accelererar mot massan, inte masscentrumet. Man kan anta att man attraheras mot masscentrum på objekt som är helt sfäriska och densiteten är homogent distribuerad i radiell riktning från masscentrum men så fort man börjar bukta på planeter på något vis så kan man glömma den förenklingen. Exempelvis, hade det varit ganska tragiskt om du stod på en torus-formad planet och "ramlade ner" till masscentrum :P
Du kan säkert hitta räkneexempel på någon sida för exemplet med en tunn yta, då kommer du se att acceleration pekar (nästan) rakt ner. Möjligtvis hittar du inte denna typen av beräkningar för planeter men liknande fysikaliska beräkningar hittar man inom elektromagnetismen. Här räknar man ofta på laddade ytor, och E-fältets riktning brukar då ofta approximeras som en normal mot planet. Olika fysik men faktiskt samma matematik.