2007-02-25, 17:39
  #1
Moderator
rancors avatar
http://www.dell.com/content/topics/g...=us&l=en&s=gen

Detta kan bli riktigt bra när de börjar med detta. Dell är såpass stora att de bör kunna kräva detaljerad dokumentation av samtliga komponenter så att deras datorer fungerar perfekt i Linux och det borde även hjälpa alla andra. Hoppas nu att de inte själva tar fram blobbar utan ser till att alla drivrutiner skrivs med öppen källkod.
Citera
2007-02-25, 19:32
  #2
Medlem
Luxmans avatar
Dell tar verkligen ett steg i rätt riktning genom att leverera sina datorer med linux. Letade runt på deras hemsida och det vissade sig att man redan kan köpa några datorer med linux förinstallerat.

http://www.dell.com/content/products...=04&l=en&s=bsd
Citera
2007-02-26, 22:48
  #3
Medlem
Vrövhåls avatar
Det låter spännande, om Dell får till ett snyggt och välfungerande system och paketerar det i ett snyggt chassi så kanske Mac/OSX får sig en allvarlig konkurrent
Citera
2007-02-27, 00:47
  #4
Medlem
Man har dock kunnat köpa Delldatorer med Linux förinstallerat länge nu, men endast via telefonorder, inte över nätet av någon anledning.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in