Citat:
Ursprungligen postat av wellerman
Min poäng är väll snarare att det är svårt att veta att tomaten verkligen är livsduglig bara för att den överlever. Den kan bära på latenta problem som en dag gör dom utsatta för någon förändring, tex en ny sjukdom eller nått. Och när man väl börjar märka dessa problem är det redan försent då risken är att genpoolen är för skadad för att återställas. Fler och fler småproblem kan bli ett stort problem fram i tiden. Att veta hur man ändrar på enskilda gener för att påverka enskilda drag är relativt enkelt, men att fullt förstå hur alla dessa gener samverkar kan vi bara drömma om.
När man pratar om genmodifiering av växter så är det viktigt att komma ihåg att det rör sig om eliminering/addering av enskilda gener. Sådana händelser har alltid varit en del av den naturliga selektioner genom ex. virusvektorer som inkorporerats i eukaryota celler. Har ingen exakt siffra på storleken men vet att det rör sig om en ansenlig mängd kBp som är inkorpororerad på det viset.
Men visst kan problem uppstå. Anta att vi tar fram en tall-variant som står emot en viss typ av parasit. Den nya varianten börjar odlas och tar över till 99% i den svenska skogen. Efter tio år så uppkommer en ny parasit som utnyttjar tall-mutantens egenhet med stora konsekvenser. Nästan alla träd dör.
Scenariot är möjligt men dock inte speciellt troligt. Om man ser till organismers förmåga att försvara sig mot omgivningen så hänger inte allt på ett kort. Både det adaptiva och medfödda immunförsvaret har funktioner som inte kräver ömsesidig hjälp (även om det oftast hjälper).
Den största risken jag ser med genmodifierade gröder som är resistenta på olika vis är den evolutionära stress som uppkommer. Det selektionstryck som parasiter, bakterier och virus får på sig resulterar alltid i en av två saker: Död eller anpassning, och naturen har en tendens att anpassa sig.
Men den risken tar vi varje dag vi själva äter pencillin eller antivirala läkemedel och avvägningen handlar om att jämföra möjlig vinst för samhället och möjlig risk för samhället. Multiresistenta bakterier borde rimligtvis oroa mer än genmodifierad potatis.