Båda mina otrevligaste matupplevelser har inträffat på bykrogen i Åre. En gång blev jag gravt magsjuk. En gång fick jag en fiskgratäng som smakade så kraftigt av hästdynga att jag inte kunde äta upp den. Och då har jag ändå ätit d i v e r s e vidriga saker utomlands.
Jag kan inte komma på att jag fått uppleva något direkt otrevligt när jag varit ute och käkat. Det har dock hänt att man fått vänta extremt länge på maten, kanske 2-3 timmar vilket såklart är mindre roligt..
Till topic är min värsta erfarenhet i otrevlighetsväg en pizzeria i Gävle, där man inte fick beställa mat på tre kvart och blev snorkigt bemött + att maten smakade skit, O' Leary's på centralstation i Sthlm (snorkig personal, usel mat där med) samt ett ställe på Fuerteventura som serverade det värsta mål mat jag ätit i mitt liv!
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!