Citat:
Ursprungligen postat av Fanjunkaren
Kan uppdatera lite efter idag tänkte jag.
Amerikanska bilar är så oerhört lättmeckade måste jag säga. Idag koppla vi ur pumpen som satt i spolarkärlet. Rätt enkelt, en hylsa ner genom påfyllningen och vrida loss den.
Tog även bort ett fäste för krängningshämmaren fram. Rätt lättbytt och jag antar att många bilar har problem med dessa. Dom ser lite halvklena ut och får ta emot rätt mycket kraft.
Imorgon blir det en tur till Hansen Racing för att inhandla bromsklossar, spolarpump, kränghämmarhållare och lite annat smått & gott.
Det enda dryga är väl hur man ska få på lastgallret i golvfästena. Bara bult rakt ner i hålet eller måste man ta emot med mutter underifrån/ovanifrån? Vore skönt om man kunde fixa ihop någon slags snap-on funktion innan alla besiktningar.
MVH/Fanjunkaren
jag lyfter bara ner gallret i några hål, och sedan skruvar jag fast dom med muttrar i fästena i taket. Kan ta foto imorgom om du vill.