Citat:
Ursprungligen postat av Fucked.....
Vilka e dom största familjerna?? vad fan lever dom på förutom att baxa saker i affärer och bensinstationer??
Zigienarna lever bland annat på tiggeri. Det var z. som bedrev (bedriver?) tiggeriet på pendel och T-bana med sina snyftlappar. Ofta används barn i samband med z.-tiggerier.
Att "dom lever på" något förutsätter felaktigt att de betalar för sina varor. Förutom kläder och vardagsartiklar händer det att z. stjäl levande djur, styckar dem och grillar dem på campingplatser. De passar på att fara in och ut då campingen är obevakad och öppen under nattetid, då man inte får stänga in gästerna.
De är även ofta beroende av bidrag. De behövar alltså inte "jobba" så mycket med t.ex. försäljning av narkotiska preparat.