Citat:
Ursprungligen postat av
Kanastra
Ett tips är att när man har lite kvar på sin ost så är väl det vanliga att man river ner det på rivjärn och lägger i frysen. Perfekt till tacos, pizza, omelett.
Men det är ju oftast lite trixigt att riva 0,7 mm tjock rund ostbotten och ibland river man knogen.
Bättre då att bryta osten i bitar och köra den i snabbhacken (minimixer). Går på ett par sekunder och blir bra.
https://www.elgiganten.se/product/he...-mixer/SHB4310
Ett tips som jag ofta ser människor gör fel är att om du ska använda purjolök men inte ska använda hela på en gång, så börja med att använda den gröna änden. Då håller sig purjolöken gärna ett par veckor i kylen.
Den gröna delen är den delen som börjar brytas ner först på purjon, och börjar du istället använda den vita delen och skär bort roten så vissnar purjon mycket fort.
Vilket bra "fridge-hack" med purjolöken, tack! Logiskt när man tänker på det, men man gör som man alltid gjort utan att tänka.