Citat:
Ursprungligen postat av
Humeroscapular
Kan ett dåligt GMAT ligga en i fatet? Eller är det som högskoleprovet att det endast kan ge en fördelar?
Anledningen till att jag undrar är att min plan är att börja läsa kandidaten nästa höst och under tiden göra GMAT två gånger per år, är detta en okej strategi?
Efter att du skrivit provet så får du se ditt resultat och välja om du vill "spara" det eller radera resultatet. Som jag förstår så syns alla dina sparade prov, så om du presterar dåligt och sparar det så syns det, men inte om du väljer att "radera" resultatet direkt efter provet.
Vid framtida master så kan, som jag förstått det, antagningsenheten då se att du tog 5 försök på dig för att nå 700 medan Kalle gjorde det på första försöket. I den meningen kan det vara negativt.