Citat:
Ursprungligen postat av Uppenizer
Väldigt intressant tråd för mig just nu, sitter och ska söka något att göra när skolan är slut.
Dock har det kommit upp fler och fler graduate-program på sistone, när det tidigare varit trainee-tjänster som gällt för dem som varit sugna på att få en fot in i företaget på det här sättet (expressvägen eller vad man ska säga).
Som jag har fattat det så är det så att en trainee ska få rotera i företaget och prova på olika delar. För att sedan hitta var man passar, eller kunna gå in på management direkt sen. Däremot får man inte nödvändigtvis fast anställning senare, även om det självklart är ens egen och företagets förhoppning att man ska.
Graduate-program å andra sidan verkar vara att man blir fast anställd direkt, men att man under de första 2 åren får lite vidareutbildning i form av kurser, exempelvis inom presentationsteknik och ledarskap.
Har traineeprogrammen utvecklats till graduate-program och trainee bara blivit ett finare namn på provanställning eller har jag missat något? Skulle vara bra med input från någon faktiskt ute på marknaden och se vad ni säger om detta.
Traineeprogram och graduate program är mer eller mindre olika benämningar på samma sak. Du är fortfarande en trainee men programet kan ha olika benämningar.
Det finns traineeprogram som både erbjuder fast anställning från dag 1 och de som inte gör det. Men om det är ett seriöst traineeprogram (passa dig för företag som använder ordet trainee men som inte har ett faktiskt program) är det inte så att man valt det bara för att ge folk provanställningar. Ett traineeprogram är oftast en relativ stor investering för ett företag eftersom du har en eller flera personer som under 12-18 månader får betalt men som inte är en del av linjeorganisationen och till det kommer kostnaden att utbilda och driva programmet.
I övrigt är din beskrivning av ett program är hysat rätt, man går runt i olika delar av företaget och lär sig mer än ett område. Detta kombineras ofta med en del utbildning, mentorskap etc. När man väl är klar går man över i en linjetjänst.
Att man skulle "gå in på management direkt" beror lite på vad du menar med "management" men du ska sannolikt inte förvänta dig att du tar steget från trainee till ledningsgrupp i ett steg, om det inte är på "Bosses bygg och rör" du går ditt program. Däremot är det inte helt ovanligt att man får ta del av ledningsarbetet kanske som assistent till ledningsgruppen eller motsvarande. Men det är inte så att man har ett traineeprogram därför att man behöver nytt folk till ledningsgruppen om 18 månader. Kanske snarare så att man hoppas att du kommer dit om 10-15 år (om vi pratar om ett stort företag)
Styrkan med ett traineeprogram är att du genom att ha sett större delar av hela företaget än om du bara hade börjat arbeta i en tjänst direkt. Därmed bör du ha en bättre förståelse för hela verksamheten vilket på sikt borde kunna göra att du kan ha en snabbare karriär än annars. Men det finns inga genvägar, nyckeln till allt är hårt arbetet över lång tid. Lycka till.