Citat:
Ursprungligen postat av akan
Hej,
Jag har fått en känsla av att många knarkare på fb inte mår så bra psykiskt så jag tänkte starta en liten tråd om det.
Svara på frågorna om ni har lust.
Hur mår du?
Bra, men med hjälp av tung medicinering!
Hur har drogerna påverkat din psykiska/mentala hälsa? har du t ex varit deprimerad?
Inte så mycket, jag lider av svår depression, o droger är ett avbrott i helvetert.
Vilka droger?
Alla! Hallucinogener & opiater ger mig som sagt ett avbrott i mitt trista liv. CS är bra om man t.ex ska ut o festa!
Hur har drogerna påverkat dina sociala relationer?
Blev inlaggd för avgiftning en gång, inte kul, men det var mitt livs bästa beslut!
Skulle du klara dig utan droger?
Ja, det skulle jag nog. Kanske inte min legala benzo, då jag är beroende av den!
Är du nöjd med ditt liv?
Nja, jag har svåra psykiska problem, o droger tar bort dem helt typ.
Varför började du ta droger
En ren "slump". Jag jobbade på apoteket med att destruera överbliven narkotika. Började med benzo, men gick snabbt över till opioider, som t.ex. Morfin, Ketogan, OxyContin, Temgesic & Fentanyl. Tog hem skiten istället för att kassera den.
När jag missbrukade som värst, så mådde jag också som sämst (suicidtankar, m.m.), så blev jag beroende av opioider, därför gick jag med på avgiftning.
Efter det (var för ~4 år sedan), fick jag äntligen bensodiazepiner utskrivet kontinuerligt, o har haft det i ~4 år nu. Jag hade sån extrem ångest. Jag går numera på en ganska hög dos legal benzo.
Jag söker inte längre efter droger, men visst kan det vara kul att koppla av med t.ex lite kodein ibland. O jag har flera gånger efter kollapsen jobbat med kassera medicin på apoteket. Visst känns det trist att sitta o kassera allt godis, men jag har kommit överens med apotekschefen (vilken är min pappa), att jag lovar dyrt o heligt att inte norpa en Panodil ens! Har sagt att han får kroppsvisitera mig, men det har han aldrig gjort. Men, jag håller mitt löfte i alla fall!