Citat:
Ursprungligen postat av moondawn
Min älskade lilla fru, som pratar svenska lite sisådär är ganska så anti-knark.
Men jag har från början varit öppen och ärlig med mitt bruk, liksom "Det här jag, take it or leave it".
Hon har sakta men säkert upptäckt att ingen ont händer när jag brukar, jag vill ju mest sitta framför datorn och kanske ladda ner en och annan porrfilm vilket är ok med henne.
Hur som helst har hon nu börjat benämna knark "din medicin" vilket inte är något särskilt pundigt beteende, men dock lite gulligt

När man faktiskt kan visa upp det, så brukar man få den fördelen till slut (att det omnämns och betraktas som medicin). Dock är folk i regel så pass inbilska, att man aldrig får möjligheten. En gång på den tiden, då syrran knarkade och vi bodde i ett pundarkollektiv, tog hon hem en dejt. Vi tittade på TV och spelade Alfapet och hade trevligt, tills jag behövde ta en dos. "Skall du ta det där
nu?", undrade han. "Ja?", svarade jag. "Tar ni andra det där också?", fortsatte han och såg sig omkring. "Finns det någon, som kommer att gå att tala med här senare ikv...", började han men avbröts av min syster. "Du, jag har varit påtänd hela tiden."
"Det har vi andra också."
Nåja, vi (och kanske i synnerhet jag) knarkade ju inte direkt på ett medicinskt försvarbart sätt, så det var väl långt ifrån harmlöst, men jösses, vilka fördomar folk har om narkotika och vad det gör med folk på kort sikt.