Citat:
Ursprungligen postat av falupundare
Först, Arkomann, vill jag börja med att säga att det nästan ser ut som du hoppat på tjacket igen, med tanke på dina inlägg. Men å andra sidan så brukar tjackiga inlägg vara mycket längre än så.
Jag har inte hoppat på tjacket igen, och jag har ett urinprov imorgon, varför det ju vore dumt att ta tjack. Speciellt eftersom tjack skall köras i race enligt min mening.
Jag har bara mått bra och tagit igen litet FB-abstinens.
Citat:
Ursprungligen postat av falupundare
Det andra som gör mig lite förvirrad är din systers inställning till droger. Jag har haft någon slags luddig(och säkert helt osann) bild om att hon är "guds bästa barn" och aldrig skulle hålla på med droger, och så skriver du att hon tyckte amfetamin var trevligt.
Hur hänger ihop detta egentligen?(Jag är absolut helt nykter
).
Hur hänger ihop detta egentligen?(Jag är absolut helt nykter
).Hon kom och hälsade på mig i min förrförra bostad våren 2005, varvid hon introducerades för amfetaminet, och det var kärlek vid första ögonkastet. Hon råkade bli kvar litet för länge, så att hennes Effexor tog slut, och hon kraschade från tjacket och antidepptabletterna -- ordentligt. Så jag stoppade i henne benso, varefter hon yttrade "Tack Gode Gud för Valium!", och så kom en polare, som i hemlighet var kär i henne, och hämtade henne och satte henne på en buss hem.
Sedan gick hon i terapi och lade av med antidepp men kunde inte glömma amfetaminet, så hon flyttade ned till mig och så racade vi varje dag, då vi inte sov. Och så skulle hon försöka förklara tjusningen med den livsstilen för sitt ex, och det gick inte. I stället blev den snubben bara jävligt "orolig" (hatar oroliga människor, som oroar sig för andra) och informerade föräldrarna om syskonen Knark och deras förehavanden.
Dock verkade det hela förlöpa rätt smärtfritt ett tag trots allt, men så småningom rasade ju tillvaron ihop. Det var väl när jag blev hooked på opiater och aldrig lämnade in C-uppsatsen i nordiska språk och följaktligen inte fick något studiemedel, utan levde på min kran, som fick bo i min fåtölj i utbyte mot amfetamin. Och han utnyttjade mig som fan och försökte ge mig perspektiv på livet som "neger", när man inte själv sitter på påsen; han informerade mig också om min ringa kroppshydda, som inte var lämpad för ett liv som narkoman och han körde rent allmänt väldigt mycket med mig, bara så att han skulle få vara ensam hemma i min kvart och titta på min TV och surfa på mitt bredband, medan jag var ute och lärde mig det hårda livet. Jag klandrar honom emellertid inte, för jag hade slarvat bort hela hans bohag under en väldig förvirring.
Hur som helst blev syrran bestört av att se mig förnedra mig för en fix och förlora all ork och motivation; dessutom är hon ganska kräsmagad och blir äcklad av att se mig med stålet i armen, så kort sagt har hon väl ändrat uppfattning, bara för att jag fungerar som ett varnande exempel. Plus att hon har blivit hjärntvättad.
började punda loss hemma hos mina svärföräldrar, städa och sorterade böcker byte till och med gardiner.. dom var på semester, och kan lova att efter detta så tyckte dom jag var lite halv konstig.. haha
Något liknande har jag gjort.