Citat:
Ursprungligen postat av Roger Persson
Varför är det fel med lyteskomik? Det är väl roligt om de svagsinta kan bidra till lite skratt och trevnad ute i hemmen, deras liv är ju ganska meningslösa i vanliga fall. För en gångs skull får några dårar som annars bara kostar pengar bidra till något positivt. Det är väl bra?
// Roger P.
Det finns mycket som kostar pengar, men att ge folk som inte har samma förutsättningar här i livet (jag menar inte invandrare) möjlighet att leva ett så bra liv som möjligt är fan inget man borde räkna som en samhällsbelastning, dessa människor har det troligen jobbigt med sitt liv som det är. Det sista de bör känna är tryck från "vanligt" folk att de bara kostar pengar och är meningslösa. Är glad över att bo i sverige där handikappade får möjlighet att leva så pass bra de kan.
Vad gör ditt liv mer meningsfullt än deras?
Edit: och nej, jag menar inte att du inte får tycka programmet är komiskt. Skratta på hur mycket du vill. Alla har olika sorters humor.