Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Hatten av för dagens mest kreativa bortförklaring.
Det är ju tyvärr så marknaden fungerar och staten har valt att blanda in marknadsaspekter i utbildningen.
Ju fler elever=Ju mer cash.
Ju högre betyg=Ju fler elever=Ju mer cash.
Folk i 15 års åldern skiter i att utbildningen är undermålig och vill ha egna datorer som man spelar spel på, halvdagar så att man bara behöver gå i skolan halva dan, projekt som man själv bestämmer vad de ska va och hur de ska betygsättas osv.
För att få elever in i skolan behöver man alltså anpassa sig till dessa friskole-drivna förändringar möjliggjorda av den försvagade skolplanen och avregleringen vilket gör att kommunala skolor anpassar sig till friskolor.
Friskolor har även som sagt ett direkt vinstintresse i att skicka ut folk med högre betyg och man ändrar ofta betygen i förmån för ett starkare än för ett svagare vid gränsfall till exempel.