Citat:
Ursprungligen postat av Gammal Hårdrockare
Håller fullständigt med dig.
Men detta jävla dalt med mobbarna och översittarna är inget unikt för nutiden, låt mig nu berätta en liten historia för de som orkar. Ni andra som jag vet inte tål mig och mina låånga utbredningar kan hoppa vidare, dra kuken i grus eller va fan ni vill..
blabla.. slå ut tänderna på småflickor.. blabla.. jag hatar skolan.. blabla.. slår fortfarande barn.. blabla
Även om jag förstår exakt vad du skriver så är det förstås så att något måste göras om en elev får tänderna utslagna av en blivande hårdrockare. Vilket jag antar att du också förstår. Oavsett eko-social bakgrund så måste en skola ta itu med ett faktum som inte kan bortses från: Mogge har fått sina tänder utslagna av någon.
Däremot har du förstås min sympati med det hela.
En mer rimlig situation borde givetvis ha varit att lärarkår och vuxenvärld ser till att Mogge och hans gelikar INTE får en möjlighet att mobba någon överhuvudtaget. Vissa slår ut tänderna på "moggar", och andra får men och dåligt självförtroende som kan sitta i länge, vissa begår självmord (som fallet med en tjej i Falkenberg). Och då är det som vanligt alldeles för jävla sent. Särskilt enkelt att minnas är mobbares fria händer med lärare som har kafferast. Har ett minne av en problemklass som vandaliserade, och bråkade så mycket att inga lärare orkade med dem. De var en helsvensk klass (psykologföräldrar-typen..)! OCH DE GICK I SJÄTTE KLASS!! SJÄTTE KLASS!!!! Vem i jävla h-e är rädd för 12-åringar?! Flathet? Eh.. JA!
Vidare så har Gustav Adolfskolan 96 elever vad jag har läst, med andel behöriga till nationellt program på 76%. Inte lysande, men att jämföras med tex Dammhagsskolan (också Landskrona) med 50,8% behöriga till nationellt program. Rosengårdsskolan har 42.2% som referens. Hur mycket av en god start i livet får dessa barn och ungdomar?! Fuckad innan 18? Vad ska hända sedan? Kommer dessa tillbaka som samhällets stöttepelare? Har svårt för att tänka sig att ens egna barn skulle gå i skolor med så kassa resultat, och en så uppenbart kaotisk miljö som Landskronatexten uppvisar. Vad ska de kunna lära sig?
Just nu ser jag bara friskola, friskola, friskola framför mig. Vilket egentligen känns jävligt surt! Orimligt att man i ett land som Sverige ska känna ett starkt behov av att planera flytt till område för att ens barn ska kunna ha en fungerande skolgång med en givande skoltid där de växer som människor och i kunskap. Inte att de blir obildade och skeva i värderingar:
"Nej, min son, det är inte ok att kalla kassörskan för jävla f###a, då kränker du hennes integritet, precis som din lärare gör när du inte får spotta på flickorna i klassen och kalla dem slampor, och det är väl inte kul att du blir så begränsad?".