2013-01-02, 23:45
  #3529
Medlem
Ska kolla dem filmerna Men som ni säger det förstörde faktiskt filmen en del när den va lite för barnvänlig.
Citera
2013-01-02, 23:50
  #3530
Medlem
ColaKexs avatar
Gillade the hobbit men blev ändå lite besviken när jag såg den. Som TS nämnde var filmen väldigt o-blodig och tyckte faktiskt att den innehöll lite väl mycke humor. Fick inte riktigt samma episka känsla som i de 3 första filmerna
Citera
2013-01-02, 23:53
  #3531
Medlem
Yosoytus avatar
Men Hobbiten är ju en barnbok också. Missförstå mig inte, jag är ett fan. Men Tolkien skrev ju först boken till sitt eget barn.
Citera
2013-01-02, 23:57
  #3532
Medlem
paecmakers avatar
Inget blod och sen tyckte jag att den skulle vara lite mer mörkare.

Titta tex på striderna i the hobbit och sen i sagan om ringen, de i sagan om ringen var råare och mer närgångna.
Citera
2013-01-03, 00:00
  #3533
Medlem
Störde mig inte överdrivet mycket på avsaknadet utav blod, hoppas dock på att resterande filmer utav trilogin blir mörkare.
Citera
2013-01-03, 00:04
  #3534
Medlem
LéKrisss avatar
Jag tycker att det är smakfullt att undvika att pissa på med massa gore-orgier. Hobbit ser man väl ändå för att ta del av ett äventyr och en intressant saga?
Tycker man blod och slafs är spännande kanske man ska se filmer avsedda för ändamålet?
Spana in Peter Jacksssons tidigare verk för lite skön blood-fest. :-D
Personligen blev jag snudd på uttråkad av att filmen innehöll så mycket våld kontra faktisk handling.
Citera
2013-01-03, 00:13
  #3535
Medlem
Ostrobothnias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mother-superior
Har just läst boken en andra gång (första gången var en väldans massa år sedan), efter att ha sett filmen, och nu är jag lite förvirrad.

Det tycktes mig som att filmen/filmerna är baserade på flera böcker än "The hobbit", vilket är förståeligt. Nu är min fråga: Vilka andra böcker är den egentligen baserad på? Tänkte främst på sidospåret med "The Necromancer" (som visserligen nämns i boken). Jag fruktar att svaret är "Silmarillion", som jag har ett minne från min ungdom av att vara väldigt TUNG (var visserligen bara en parvel då jag försökte mig på den, men ändå).
Silmarillion har man inte rättigheter till så det finns bara lite vaga referenser till den (typ de blå trollkarlarna), mestadels är det väl Appendixet till Sagan om ringen man fallit tillbaka på, kanske det finns ngt annan kringlittertur också.
Citera
2013-01-03, 00:16
  #3536
Medlem
Shifthappenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RealPerformance
Va och kollade på hobbit filmen för två veckor sedan i 3D. Mycket bra film måste jag säga. Men till det tråkiga det fanns inget blod.! Alltså är det bara jag som är känslig och faktiskt tycker att det borde komma lite blod när dem hugger av huvuden m.m. Finns det någon annan variant på den här filmen där dem inte tagit bort blodet?

Jag stör mig mer på att det finns folk som har ett behov av att se blod när det går på bio.

Bara jag som ledsnat på den dödsdyrkande kulturen vi har här i världen?
Citera
2013-01-03, 00:37
  #3537
Medlem
Sagan om Ringen hade inte heller överdrivet mycket blod (den första i synnerhet). Kommer ihåg scener som när dom slogs mot trollet i moria, trots otaliga pilar, hugg och slag så blöder inte trollet det minsta, attackerna verkar inte gå igenom trollets hud och borde därför rimligen inte göra någon nämnvärd skada, men likväl segnar fanskapet ned efter att ha försökt spetsa Frodo.
En annan är scenen där Boromir blir genomborrad av pilar, endast mycket lite blod runt såren i den scenen.

Denna konsekventa avsaknaden av blod i stridsscenerna är väl ett sätt att hålla våldet på en mer barnvänlig nivå och minska den allmänna brutaliteten.
Citera
2013-01-03, 01:07
  #3538
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av paecmaker
Inget blod och sen tyckte jag att den skulle vara lite mer mörkare.

Titta tex på striderna i the hobbit och sen i sagan om ringen, de i sagan om ringen var råare och mer närgångna.

Läser du boken så fattar du varför det är som det är.
Jag blev också besviken först men när du inser att boken är skriven på ett humoristiskt sätt så förstår man.
Citera
2013-01-03, 01:24
  #3539
Medlem
HamWorths avatar
Jag som tyckte det var tillräckligt mörkt när Minas Tirith's försvarare slaktades i drivor under anfallet i slutscenen. Blod behövs fan inte för att det ska vara en morbid jävla film, hitta något annat då?
Citera
2013-01-03, 01:35
  #3540
Medlem
Fimparens avatar
Man kanske ska ha det i tanke att detta är en filmatisering utav en BARN bok..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in