Citat:
Ursprungligen postat av svengöran
Du är inte ensam om att leva i urtiden själv så är man likadan, När jag flyttade hemifrån så var det inte vanligt att man köpte något på kredit utan man levde väldigt enkelt första året och köpte saker allteftersom man hade sparat ihop till något
så 2 stolar framför tv´n var det man hade första två månaderna
Bara oerhört korkat att dra på sig en massa krediter direkt när man flyttat hemifrån.
Nu är det många som lånar och ska ha allt direkt, Avsnittet nedan är ett klockrent exempel.
http://www.tv3.se/play/9881
Samma här, två plast stolar framför tv:n. Jag såg inget fel med det. När jag fyllde år så fick jag en "klippan" soffa ifråm ikea! senare efter ett par år så blev det en tresittsig soffa ifrån Mio möblder med en "divan som jag betalade själv kontant!
Så man började med allt gammal man kommit över och under de senaste tio åren så har man bytt ut de sakerna mot bättre i den takt man haft råd!
Jag blir ju mörkrädd när polare har flyttat och de köpt allt ifrån en tv till en soffgrupp för 35 lök på avbetalning osv!