Citat:
Ursprungligen postat av dawn
Detta skall tillagas
Jag måste ta reda på ung. hur mycket allt kommer att gå på för att se om pengar räcker till. Nån anställd på nån livsmedelsaffär eller nån som besöker livsmedelsaffärer dagligen som vet ung. hur mycket varje ingrediens kostar?
Ingredienser:
• Fullkornsbröd 1 förp ca 20kr
• gurka 1st ca 10kr
• salt 1 paket ca 6kr
• 4 msk ättiksprit (12%) 1 flaska 14kr
• 4 msk socker 1 paket 15kr
• 2 dl vatten 0kr
• pepparrot en bit drygt 15kr
• dill 1 knippa 15kr
• vitpeppar 1 burk 12kr
• sallad 1huvud ca 15-20kr
• ägg 6st 15kr
• pannbiff färdiga dafgårds 45kr 1kg.
Om det är en skoluppgift så är det ju knepigt , Då dom säkert vill att du skriver vad 4msk ättika kostar, fast du måste ändå köpa en hel flaska som du sen inte kommer använda på evigheter igen.