2006-11-24, 13:28
  #1
Medlem
Jepp, precis som rubriken lyder så undrar jag om arbetsförmedlingen kontakter företaget man sökt arbete hos, fär att se så att man inte bluffar?
Citera
2006-11-24, 13:43
  #2
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av no words
Jepp, precis som rubriken lyder så undrar jag om arbetsförmedlingen kontakter företaget man sökt arbete hos, fär att se så att man inte bluffar?

Beror väl på vilken arbetsförmedling du går till, vissa kontrollerar i större utstäckning och andra gör det sällan. När jag gick på arbetsförmedlingen så kollade de aldrig upp vilka jobb jag sökt, då jag gav ett seriöst intryck när jag hade möte med min arbetsförmedlare. Sökte inte alla jobb han skickade blanketter på att jag skulle söka och de kom inte på mig. Ger du ett oseriöst intryck till arbetsförmedlaren så lär han/hon kontrollera att du sökt de angivna jobben.
Citera
2020-02-05, 21:39
  #3
Medlem
Nu kan de göra det

Från AF:s hemsida 2020-02-05

"Observera att Arbetsförmedlingen kan komma att kontrollera om du har sökt de arbeten som du redovisat i aktivitetsrapporten. Du kommer då att få lämna in underlag som visar att du har sökt de arbeten som du har redovisat."

Om du är arbetslös och får någon form av ersättning kan vi ibland begära underlag som visar att du har sökt de jobb som du har redovisat i din aktivitetsrapport.

Så här går det till
Om du blir utvald för kontroll får du ett brev från oss, tillsammans med en svarsblankett. I svarsblanketten ser du vilka jobb som du ska visa att du har sökt. Du kan visa att du har sökt ett redovisat jobb genom att skicka in till exempel:

Din ansökan
dokumentation som visar att du har sökt jobbet, till exempel ett svar från arbetsgivaren som visar att du har sökt jobbet, eller något annat underlag som visar att arbetsgivaren har tagit emot ansökan från dig
en skärmbild av bekräftelse på att du sökt jobbet.
Spara dokumentation som visar att du har sökt ett redovisat jobb i minst tre månader.

Vad händer om du inte svarar?
Om du inte skickar in den ifyllda svarsblanketten i tid, eller om du inte kan visa att du har sökt de jobb som du redovisat i aktivitetsrapporten, kan det påverka din rätt till ersättning.

Om du deltar i ett arbetsmarknadspolitiskt program eller insats är det Arbetsförmedlingen som utreder rätten till ersättning. Om du har ersättning från a-kassan kan Arbetsförmedlingen meddela a-kassan, som då utreder rätten till ersättning.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in