• 2
  • 3
2006-11-20, 06:34
  #25
Medlem
Daineas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av faktion
Dr har du ditt svar, enklare n s blir det inte. Lycka till.

Jag instmmer, du har redan besvarat din egen frga, prova en sista gng, men gr upp med dig sjlv att det verkligen bara r en chans till och att du gr vidare om det inte funkar denna gngen.
Citera
2006-11-20, 08:53
  #26
Medlem
xchaaras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CRONZ
Tack fr alla svaren, jag inser nu att nstan alla anser att den frsta krleken r den starkaste, The first cut is the deepest.. som xallo vl uttryckte sig stmmer s jvla vl.

Jag str in fr ett dilemma, tycker ni att jag ska satsa fullt ut med mitt ex(frsta krleken) eller ska jag g vidare? Jag e helt kluven i denna frga... Ena dagen vill jag ha henne, andra dagen skyr jag henne som pesten(det har sina orsaker, "otrohetsaffr" nr vi var ihop bl.a, som jag inte vet om jag kan frlta..).

Hela hsten nu s har vi pratat om vra problem, sexat osv, med andra KK... Vi lskar varandra som in i helvete, har bra person kemi o allt det dr.. Men det r ngot som inte stmmer mellan oss och det e det vi har frskt att reda ut hela hsten, och det ser faktiskt ut som det kommer lsas sig..?

Jag vill verkligen att det ska funka, men ibland knns det som det inte r ngon id.. Situationen hade varit s mycket annorlunda om inte hade strulat med den dr snubben nr vi var tillsammans..

Men jag vet att jag kommer ngra det senare i livet om jag INTE frsker, r det ngon id.. eller? Vill verkligen inte g miste henne, utan att frskt en sista gng iaf..

S kra fbare vad gra??



Nog fr att den frsta krleken kan vara stark och frblir ett fint minne hos de flesta, men jag tror i mnga fall (de flesta) r det ett starkt minne i frsta hand, n kanske den man ska vara tillsammans med fr resten av sitt liv
Den intrffar ju ofta nr man r rel. ung och en mnniska utvecklas ganska rejlt frn d och fram igenom ldrarna....om man snackar tonr fram till 25-30, rent knslomssigt.
Aja, det r hur jag ser p den frsta stora. Jag minns min med, och den knns bitterljuv och underbar p mnga vis, just fr att det var frsta gngen man knde PIRRET, men inte skulle jag vilja ha tillbaka den personen som pojkvn idag, vi har blivit tv andra mnniskor n de vi var vid 17 rs lder.
Jag har varit kr mnga gnger efter det, och en gng faktiskt nnu galnare .

Till ditt dilemma nu.. med din tjej. Allts, mkt kan man g igenom fr en annan mnniskas skull, men jag har iaf lrt mig att det finns grnser fr vad man utstter sig fr. Dels det, och dels att saker som otroheter tex, i min bok aldrig kan varken glmmas eller frltas helt.
Det frstr s sjukt mycket, och knner ni att det r nt som dessutom inte stmmer, som du sger... den hr berg och dalbanan.. : g vidare. Stanna inte kvar bara fr att hon r just din frsta. Du kommer trffa andra, och du kommer att knna samma, om inte nnu starkare fr ngon annan mnniska lngre fram i livet.
Att hon r frsta krleken r ingen orsak till att du ska traggla med det hr frhllandet som faktiskt inte verkar nt vidare, av det du skriver.
Sluta tnk p vad du knt fr henne, och mer p hur du knner idag och p vad som actually har hnt.

Frtroende r fan A och O i ett frhllande, det har du inte kvar lngre pga av ngot som hon har gjort helt frivilligt, s varfr ska du lida fr hennes snedsteg?
En gng var jag med om otrohet i frhllande: Det gr inte att fixa det pusslet ens med vrldens bsta lim, det r alltid en bit som fattas: KP ett NYTT , det gjorde jag.
Citera
2006-12-05, 17:36
  #27
Bannlyst
Fyfan det knns som att jag aldrig kommer att komma ver henne. Det har gtt drygt 2 mnader nu...

Knns frjvligt d vi blev tillsammans, men sakta men skert s brjade jag mrka att hon inte alls var lika galet frlskad i mig, vilket krde mitt sjlvfrtroende i botten. Jag gjorde slut.


Tanken ocks p att jag aldrig kanske kommer att bli s underbart kr igen, tar kncken p mig. Det knns helt enkelt som att jag slsade min frsta krlek p en tjej som realisten inom mig inte gillade.

Jag vill bli lika kr igen fast i en underbar brud, och som lskar mig exakt lika mycket.
Citera
2006-12-05, 17:40
  #28
Medlem
xallos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jaken
Fyfan det knns som att jag aldrig kommer att komma ver henne. Det har gtt drygt 2 mnader nu...

Knns frjvligt d vi blev tillsammans, men sakta men skert s brjade jag mrka att hon inte alls var lika galet frlskad i mig, vilket krde mitt sjlvfrtroende i botten. Jag gjorde slut.


Tanken ocks p att jag aldrig kanske kommer att bli s underbart kr igen, tar kncken p mig. Det knns helt enkelt som att jag slsade min frsta krlek p en tjej som realisten inom mig inte gillade.

Jag vill bli lika kr igen fast i en underbar brud, och som lskar mig exakt lika mycket.


Mannen! JAg har 7 mnader sen separation och jag saknar henne fortfarande s att jag kan bli tokig varje dag, vissa saker har dock blivit lttare med tiden men nog fan tar det ett tag att lka, inget snack om den saken!
Citera
2006-12-05, 18:14
  #29
Medlem
brobbans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av galt
Vadå, jag är 22 och väntar fortfarande på min första kärlek. Har aldrig lyckats med konststycket att låta känslorna överta förnuftet i denna fråga. Det krävs nog att jag träffar en väldigt speciell person för detta.

Citat:
Ursprungligen postat av storyteller
Vet inte om jag haft nån än. Hade riktigt starka känslor för en tjej under tidiga tonåren, riktigt så man blev knäsvag och tappade förnuftet och allt det där, men det blev aldrig något. Men kanske var inte det heller nåt på riktigt - tycker mig ha känt så flera gånger.
Tyvärr inte under de senaste tre åren, inget riktigt starkt.
Samma här, har trott några gånger att jag varit kär men har inte visat sig så... eller jag kanske var kär men inte vet om det? Har enligt min egen uppfattning om att vara kär aldrig varit det. Känns lite som om det är något fel på mig... Man träffar tjejer som är snygga, trevliga, charmiga osv men varför får jag inga speciella känslor för dem? Har försökt tvinga mig själv att bli kär några gånger(hur fan man nu gör det) men har insett att jag bara ljuger för mig själv. Ibland kan det vara rätt skönt att jag är "min egen" men jag börjar tycka det är fruktansvärt drygt. Skulle gärna träffa en tjej som jag blev förälskad i, fick känna för och verkligen bry mig om någon och vice cersa. Men det händer inte, jag är som någon robot som bara mal på utan känslor. Ibland kan jag nästan tro att det är något fel på mig... men jag får väl bara vänta på en riktigt speciell tjej...
Citera
2006-12-05, 18:34
  #30
Medlem
skumrasks avatar
Min strsta krlek r definitivt den sista.
Och det sger jag nd med lite perspektiv. Kan fortfarande hugga till i hjrtat nr jag ser henne, framfr allt ute bland andra mnniskor d perspektivet ofta r lite bttre.

Frsta krleken kommer jag heller aldrig glmma, men det var nog egentligen mer en frlskelse som varade ngra fjderltta sommarveckor p sprkresa i England. Men det var verkligen krlek vid frsta gonkastet, det var bara en blick som utvxlades redan p bten dit, i trappan p vg ned till butikerna.
Men sedan var man s frskrckligt blyg och visste inte hur man gjorde.
Minns en alldeles frskrcklig danstillstllning tredje dagen dr jag frskte att ta mod till mig och bjuda upp henne, men vgade inte. Sedan kom helt pltsligt en annan tjej och bjd upp mig (tryckare!) och jag kunde inte med att sga nej. Tyckte vl att det var elakt p ngot vis, fr tjejen var trevlig och kck och s.
Mitt i dansen tgar d flickan demonstrativt frbi oss i sllskap med sin vninna, och jag blir alldeles iskall i magen. Jag dansar i alla fall frdigt dansen, och fullkomligt rusar efter flickan och ber om urskt och frklarar att det inte var meningen eller vad jag nu sa. Vi har vid detta tillflle nog inte utbytt mer n hgst tv ord, och dessa av hgst neutral natur.
Flickan lyser i alla fall upp, och tycks acceptera urskten. Sedan rinner tillfllet ut i sanden igen, och ytterligare ngra dagar av vnda fljer dr vi mest tycks kommunicera genom vnner som informerar om varandras frehavanden.
Alla tycks bli ihop, min kompis fr ihop det med hennes bsta vninna, men jag vgar nd knappt titta p henne. Jag knner att tiden brjar att rinna ifrn mig.


Det slutar med att jag dricker mig full p discot , och i ngon slags frtvilad romantisk desperation rusar in p damtoan dr jag vet att hon befinner sig, och mer eller mindre brlar ut min krlek. Hon kommer ut ssmningom, generad men glad, och vi slr oss ned i ett bord och jag vill aldrig mera slppa henne.
Sedan r vi oskiljaktliga resten av resan, det sista minnet r en kyss mitt framfr hennes frldrar p bussterminalen i Helsingborg.

Sedan skriver vi ngra brev, talar i telefon ngra gnger innan hon uttalar de fruktansvrda orden att det inte fungerar lngre. Jag hller med, trots att varenda cell i kroppen skriker i protest. Sedan hrs vi aldrig mer, men jag har skt efter hennes namn p google ngra gnger.
Citera
2006-12-05, 19:06
  #31
Medlem
Charmas avatar
Frsta gngen r nstan alltid speciell vad det n gller.

Knns som allting nr man var yngre kndes starkare. Vare sig det handlade om julafton nr man var 7r, den borttappade favvotrjan nr man skulle till skolan och var 14, eller den frsta krleken nr man var 17.
Allt kretsade liksom kring ens lilla vrld och var s speciellt.

Med tiden har man varit med om massa saker, skaffat sig massa erfarenheter bde bra och dliga, sett mer av vrlden och ftt lite perspektiv p tillvaron. Det leder p ngot stt till att man blivit lite avtrubbad - tyvrr.

Jag r kr idag, men inte p samma himlastormande stt med geleknn, en hel arme fjrilar i magen osv, utan mer med en mjuk knsla i hjrtat, trygghet, mhet, respekt och en liten fjril som fladdrar till ibland.
Och det r faktiskt inte s illa det heller
Citera
2006-12-05, 19:06
  #32
Medlem
Don Fadsos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boots&Braces
Nej frsta gngen r speciell, riktigt speciell.
Det r all krlek - med andra ord ingen. Frsta gngen r inte ett piss mer vrd n alla andra. Den enda som rknas r den sista.
Citera
2006-12-05, 19:13
  #33
Medlem
chekiuss avatar
Jag är tillsammans med min första kärlek och som det känns nu så kommer det vara den enda också. Kan inte föreställa mig hur jag någonsin skulle kunna klara mig utan henne. Skulle inte ens kunna föreställa mig hur min kärlek till henne ens skulle kunna ta slut vad hon än gör mot mig.

Sedan när man läser alla dessa sorgliga inlägg om hur svårt det är att komma över kärlek och att det är ÄNNU svårare att komma över den frösta gör bara saken värre. Kanske är det bara bra att man läser sånt kan ju göra att man blir lite snällare?
Citera
2006-12-05, 19:41
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av massiv
Jag var kr i en flicka i somras.. Dock besvarades inte denna krlek.
men jag tror aldrig jag varit med om mer knsloblandad krlek. Jag har nnu inte kommit ver henne helt..

Hon var det ultimata

Ja det knns ju som om dom r det, dom sm liven...

Bit ihop och kom ver ven fast jag kan erknna att sommar-flirten svider...

Het sommar + krlek som gr ver till duggig hst/vinter + depression, aldrig kul!
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in