Min största kärlek är definitivt den sista.
Och det säger jag ändå med lite perspektiv. Kan fortfarande hugga till i hjärtat när jag ser henne, framför allt ute bland andra människor då perspektivet ofta är lite bättre.
Första kärleken kommer jag heller aldrig glömma, men det var nog egentligen mer en förälskelse som varade några fjäderlätta sommarveckor på språkresa i England. Men det var verkligen kärlek vid första ögonkastet, det var bara en blick som utväxlades redan på båten dit, i trappan på väg ned till butikerna.
Men sedan var man så förskräckligt blyg och visste inte hur man gjorde.
Minns en alldeles förskräcklig danstillställning tredje dagen där jag försökte att ta mod till mig och bjuda upp henne, men vågade inte. Sedan kom helt plötsligt en annan tjej och bjöd upp mig (tryckare!) och jag kunde inte med att säga nej. Tyckte väl att det var elakt på något vis, för tjejen var trevlig och käck och så.
Mitt i dansen tågar då flickan demonstrativt förbi oss i sällskap med sin väninna, och jag blir alldeles iskall i magen. Jag dansar i alla fall färdigt dansen, och fullkomligt rusar efter flickan och ber om ursäkt och förklarar att det inte var meningen eller vad jag nu sa. Vi har vid detta tillfälle nog inte utbytt mer än högst två ord, och dessa av högst neutral natur.
Flickan lyser i alla fall upp, och tycks acceptera ursäkten. Sedan rinner tillfället ut i sanden igen, och ytterligare några dagar av vånda följer där vi mest tycks kommunicera genom vänner som informerar om varandras förehavanden.
Alla tycks bli ihop, min kompis får ihop det med hennes bästa väninna, men jag vågar ändå knappt titta på henne. Jag känner att tiden börjar att rinna ifrån mig.
Det slutar med att jag dricker mig full på discot , och i någon slags förtvilad romantisk desperation rusar in på damtoan där jag vet att hon befinner sig, och mer eller mindre brölar ut min kärlek. Hon kommer ut såsmåningom, generad men glad, och vi slår oss ned i ett bord och jag vill aldrig mera släppa henne.
Sedan är vi oskiljaktliga resten av resan, det sista minnet är en kyss mitt framför hennes föräldrar på bussterminalen i Helsingborg.
Sedan skriver vi några brev, talar i telefon några gånger innan hon uttalar de fruktansvärda orden att det inte fungerar längre. Jag håller med, trots att varenda cell i kroppen skriker i protest. Sedan hörs vi aldrig mer, men jag har sökt efter hennes namn på google några gånger.