Citat:
Ursprungligen postat av Haecceity
Måste kännas hopplöst att vara så fel ute som du. Kom gärna med källor när du häver ur dig dylika uppgifter. Dessutom är han som blivande student knappast intresserad av att skaffa barn, men väl studentlägenhet och det finns gott om på just ÅLIDHEM.
Jag menade som framtidsplaner, att Ålidhem är verkligen inte rätt ställe att slå sig ner på. Källor och källor, hur ska jag kunna bevisa för dig om min kompis syster som är 15år och gravid och hur många som går på Ålidhemsskolan som har speciallärare, hur jag under åldern 13-18 år åkte med bussen ganska ofta och att det alltid steg på nån kulturberikare just på de två hållsplatserna på Ålidhem.
Om du fortfarande inte tror mig, beställ en kebab på baloogrillen, sen sitter du där ett par timmar och bara försöker hålla reda på vad det är för folk som kommer och går, då får du se på mångkulturell stadsdel.
Jag VET att det är turkar som lagar kebaben och att kebab inte är svenskt.
Det jobbar personal ifrån socialen på deras ungdomsgård och polisen är frekventa besökare där, detta vet jag eftersom att en annan gammal kompis farsa jobbade på ungdomsgården. Visst, ni säger att det bara är småungar som gör detta, klart som fan att det är! När dom blir äldre så åker de antingen in i fängelset eller så inser de hur dumma de var och slutar samt flyttar. De som bor på Ålidhem är:
1. Fattiga och kriminella invandrare
2. Studenter som flyttade in när Ålidhem var nytt och har stannat kvar.
3. Studenter, ofta med alternativa stilar t.ex metal.
Detta baserar jag helt på egna erfarenheter, speciellt nummer 1 och 3, för det var sånt folk som steg på/gick av bussen där. Påstående nummer 2 grundar jag i att det finns inte en kotte mellan åldern 25-40.
EDIT: Kebabdelen