Citat:
Ursprungligen postat av Stewie_griffin
Det finns vissa sterotyper som jag verkligen dömer sekunden jag ser dem. Jag "vet" t.ex. att personen som gick fordon och går klädd som en raggare till 99% chans inte är direkt supersmart. Grejjen är att det finns undantag och att de kanske är enormt duktiga på en viss typ av inteligens och inget annat.
Huvudet på spiken. Alla som påstår att man inte kan se på människor om de är enfaldiga har missat att i de kategorier och typer som har tagits upp i tråden så finns det såklart undantag. Det är dock inte undantagen som är intressanta utan det faktum att de är just
undantag. Om man ser en bild på Kikki Danielsson så vet man, med 95 procent säkerhet, att man har att göra med en ointeligent person (Kikki är bara ett exempel). Att sen 5 procent av dem som ser ut som henne inte svarar mot förväntningarna är bara en felmarginal som man får räkna med.