Vad har hänt med byggnader som en gång varit regemeten som sedmera lagts ned? Till exempel I 16 i Halmstad, tillhör det nu LV6? Eller har försvaret sålt det fd regementet där.
Och det finns ju många regementen som lagts ned senaste åren. Vad har hänt med de byggnaderna? Östersund, Sollefteå m.m. Är det ny verksamhet i alla gamla hus? Har försvaret sålt bort det mesta eller hyr de ut husen till andra?
När jag var på Hässleholm (P2?) så hade dom året innan byggt massa nytt för miljoner. Bara för att lägga ner allt nästa år.
I garagen där dom hade haft stridsvagnarna var det fullt av raggare och deras fordon när jag var där iaf.
A4 Östersund, I13 Falun och I14 Gävle har i alla fall blivit campus för högskolorna i respektive städer.
F15 Söderhamn har blivit ett företagsområde, flygfältet används fortfarande för transportplan. Planer på att starta en internationell flygskola finns, men regeringen vill tydligen inte stödja ett projekt som leder till jobb i en region med hög arbetslöshet.
I13 i Falun är inte campus för högskolan, det ligger på Lugnet och i Borlänge.
Högskolan har bara gamla matsalen som nu är mediahus.
Resten är företagspark.
I13 i Falun är inte campus för högskolan, det ligger på Lugnet och i Borlänge.
Högskolan har bara gamla matsalen som nu är mediahus.
Resten är företagspark.
Aha. En bekant pluggade media i Falun, och vi var ut till gamla regementet för att plocka upp utrustning han behövde för ett projekt, så jag trodde att allt låg där.