Citat:
Ursprungligen postat av Kwalle
Alla som muckat efter -00 (inkluderat -00 tror jag) med minst 10-7-7 ska ha fått det som jag har förstått av en initierad källa.
Det förklarar saken, 10-7-7 var också gränsen för utlandstjänst när det begav sig, antar att det är samma som nu med andra ord.
Jag blev mycket förvånad när jag fick brevet, hann börja dagdrömma om repmånad innan jag hann öppna det. Hade varit trevligt att sätta sig bakom ratten på en 90:a igen och köra lite terräng.
Angående betygen så är min erfarenhet att det var lätt att få det högre betyget om man agerade ögontjänare, någonting som inte var min grej. En i samma vagn som mig fick högre betyg vilket var ett stort mysterium för alla som hade haft med honom att göra. Han fick alltid extra fart när befäl var i omgivningen, annars gjorde han inte ett skit.
Ingen stor grej förstås då jag inte hade för avsikt att göra varken utlandstjänst eller att söka mig vidare till befälsutbildning, men man undrade ju lite hur bra koll de egentligen hade.