Citat:
Ursprungligen postat av Larsson85
Jag är ganska säker på att samma scenario utspelar sig om ett gäng människor är ute och prommenerar och blir attakerade av ett lejon. Man räddar sig själv och skiter i andra. Genom evolution så borde det även ha blivit så att varje gång någon har kunnat göra en "ond" handling för att framhäva sig själv i parningssyfte eller annat så har man gjor det.
Det är inte "Den starkaste överlever", det är "Den bäst anpassade överlever." (inte direktöversatt men...)
Du utgår ifrån att varje situation löses bäst för den enskilde genom "direkt" egoism (man kan ju faktiskt säga att allt man gör har egoistiska motiv, men det är en annan diskussion), och det är ju bara fel. Hur vet du att det inte är bättre att i denna situationen hjälpa varandra och tillsammans döda lejonet?
Personligen så tror jag att vi människor har fått för sig detta med att hjälpa de svaga, sammarbeta osv osv just eftersom vi tjänar på det ur ett evolutionärt perspektiv.