Har för mig att jag för några år sedan läste om en liknande tävling där man kunde vinna en laptop genom att skriva en slogan, att juryn närmast satt och suckade över tusen och åter tusen förslag på temat "huvudet under armen", och hur man slutligen i stället gav den till en flicka i 12-13-årsåldern som inte formulerat någon slogan utan bara rakt upp och ner skrivit att hennes familj verkligen behövde datorn - tror att det var någon handikappad lillebror med i bilden också. Sådant kan kanske gå hem hos de hemligen hjärtnupna humanister som reklamgubbar inte sällan är under sin kostnadseffektiva yta.
Spontant skulle jag dock gissa att juryn i de flesta sådana här tävlingar inte sitter och lusläser varje bidrag utan kanske tvärtom först kastar 9/10 av breven och sedan rätt slumpmässigt utser en segrare bland de kvarvarande. Vad vet jag, men det känns inte som att de har anledning att lägga ned så mycket tid och kostnader på det ledet i kampanjen, som annars säkert kan vara påfrestande nog - Rune Moberg har berättat om hur
Vecko-Journalen år 1923 anordnade en tävling av detta slag, och hur man när svaren strömmade in enligt uppgift skall ha upptäckt att det skulle ta fyra år att gå igenom alltsammans, och därför hastigt fick skriva om reglerna för tävlingen. Men det viktiga är väl uppmärksamhetsvärdet vid tävlingsmomentet och vinstutdelandet; ingen utöver vinnaren bryr sig om den vinnande formuleringen i sig, den skall ju ändå inte användas vidare.
Fast möjligen kan en riktigt dålig vinnare ändå väcka negativ uppmärksamhet i vissa sammanhang. Bure Holmbäck skriver i sin
Limerickboken några roligt elaka sidor om diverse usla limerickar som likväl utsetts till förstapristagare i limericktävlingar, bl.a. denna i en tävling som Kodak anordnade 1989/90:
Citat:
Ursprungligen postat av Bure Holmbäck
En förutseende herre från Limerick
klarar datajobben på ett kick.
Helst förstås med Verbatim diskett
vars informationen [!] ju är komplett
och ett Plus i namnet är mitt i prick.
/.../ Kodak Image gör gällande att dess vers "är en limerick", och förklarar att "priserna är i första hand evig ära och berömmelse och i andra hand bra Kodak produkter". Med den kvalitativa rangordningen - och med vinnarprestationer i nivå med juryns här dokumenterade omdöme - bör Kodaks konkurrenter kunna känna sig rätt lugna.