Nu har jag skjutit upp mitt datorköp för länge.
Vad jag har svårt att välja är mdoerkort och grafikkort. Moderkort finns det flera hundra med samma socket (775) utan att jag kan se någon skillnad mellan dem. Vill ju inte få hem ett paket som är okompitabelt med andra delar.
Fick då "tipset" av en kompis att välja vilket grafikkort jag vill ha först. Det vet jag inte heller. Jag stirrar mig blind på produktnamnet utan att riktigt förstå vad jag väljer. Ändå vill jag ha bland de nyaste korten, d.v.s i alla fall med 512mb. Jag har hittat ett som jag kan tänka mig köpa:
http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=324856
Tipsa mig annars om andra bra grafikkort, gärna med länk!
Sedan finns det flera i samma prisklass som verkar vara helt samma, bara att priset skiljer med några hundralappar. Är det bara att jag väljer ett sådant kort?
Och nu när jag har det grafikkortet, vilket moderkort kan vara ett bra köp? Tipsa mig om hur jag ska välja, vad jag ska titta på. Tipsa rent utav ett grafikkort, inte bara "Asus är bra".
Jag är inte intresserad av att läsa recenssioner, vill bara få det kompitabelt.
Säg inte åt mig att jag ska välja 'vad jag vill ha', för jag vill ha det alla andra vill ha! En dator där jag spela de nyaste spelen på högsta upplösning utan problem.