Citat:
Ursprungligen postat av Nicke Nyfiken
Jag är så trött på dessa dilettanter som försöker sig på att skriva om historia. Vanligtvis betecknas de som journalister, vilket är ett säkert tecken på att den är en dilettant i farten.
Senast i raden är Henrik Arnstad, "journalist och författare", som sprider sin okunskap i DN:
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1058&a=573030
Redan från första början kommer han med felaktigheter: "Finland utkämpar anfallskriget i två syften" skriver han om Fortsättningskriget.
Finland utkämpade inte ett anfallskrig. Hur man än vänder på det så var det ett försvarskrig. För det första så kan man inte se Fortsättningskriget separat, det var en fortsättning på vinterkriget, där Sovjetunionen angrep Finland med det uttalade syftet att ockupera landet (och i förlängningen även Sverige). Efter kriget ockpuerade ryssarna stora områden av Finland. I Fortsättningskriget försökta Finland med all rätt att återta dessa områden.
För det andra är det inte ens sant att Finland inledde stridigheterna som avbröt vapenvilan efter Vinterkriget. Det var ryssarna som inledde det med massiva bombanfall mot finländska städer efter att tyskarna precis angripit ryssarna. Finland var på väg att förklara sig neutralt i kriget mellan Tyskland och Sovjetunionen, men tvingades återigen att försvara sig mot ryska angrepp.
Jag ville tack Nicke Nyfiken....Men sammtidigt blir jag så trött på den svenska dumheten. Är det kanske för att skolundervisningen är så dålig i skolan som vi får personer Henrik Arnstad? Att slås mot den kollektiva svenska historie dumheten är som att slås mot väderkvarnar, man kan aldrig vinna.
Jag orkar faktiskt inte räkna upp historien mellan den 13 mars 1940 fram till 22 juni 1941, jag orkar inte räkna upp alla de brott mot vapenvillan och provokationer som sovjet gjorde under tiden. Jag tänker defenetivt inte i kronologisk ordning redogöra för Finlands agerande från den 22 juni till att armen gick till anfall. Jag tänker heller inte redgöra för Mannerheims eller Risto Rytti eller någon annan finsk politikers åsikt eller mål.
Men ibland får denna dumhet mig att tänka kontrafaktoriskt, tänk om finska armen brutitsamman vid summa i december 1939 eller om inte helt omöjligt att slaget vid Tolvajärvi förlorats och ryssen hade fallit den finska armen på karelskanäset i ryggen. Och någon gång under januari 1940 hade ryssarna paraderat in i Helsingfors. Sverige hade fått en landgräns mot Sovjet.
Hur tror ni då att Sverige hade agerat vid barbarossa 1941? Tror ni ärligt talat att det hade funnits någon möjlighet för Sverige att vara neutralt?
För er som vill läsa hur det var på riktigt rekomenderar jag Max Jacobssons "Våldets Århundande"...