Citat:
Ursprungligen postat av isch
Dom sätter ju upp vita plakat och när folk målat på de så sätter dom upp en ny mall med själva skon och bildar på så sätt en "streetart" designad sko.
Men visst är det tråkigt att företag snor och tjänar pengar på folk som inte får tillbaka något alls. Men det är tyvärr inget nytt.
Marknadsföringen syffte är ju att tjäna pengar åt företaget, inte att "ge tillbaka" till konsumenten, bara så att vi skiljer på saker och ting här. Däremot kan ju företaget ge tillbaka till konsumenterna och använda det i sin marknadsföring, det händer ju rätt ofta.
Det som marknadsföring dock kan göra på det rent humanitära planet är ju att se till att marknadsföringen är så pass bra att den blir intressant istället för ett störande moment, och här tycker jag bra guerillamarknadsföring passar in.
Dessutom är det väl så att kapitalismen och konsten berikar varandra, även om i alla fall konstnärerna inte vill kännas vid det. Som någon sa ovan så är ju street-art i många fall en direkt reaktion på att företagen äger det offentliga rummet genom sina reklampelare. Utan reklam, ingen street-art som vi känner den idag. lite tillspetsat kanske, men ändå.