@Lagopussy :
Bra take på sörjan!
Citat:
Ursprungligen postat av
Lagopussy
Det är chefer med ansvar för olika delar av verksamheten, så nej det är inte för att komma undan ansvar, tvärt om. I det här fallet är det Mazdak som ska vara ansvarig, men med det sagt är Styrelsen, det vill säga huvudmannen i företaget, högsta ansvariga. Skolchefen, VD i det här fallet är då Sofia som ska svara för att utföra uppdraget från styrelsen och har det operativa ansvaret för att lagar, avtal och regler följs. Kerry som rektor är främst ansvarig för utbildningsdelen, det vill säga undervisningsdelen, men hon ansvarar också för skolhälsa och värdegrundsarbete, vilket definitivt tycks ha försummats.
Mazdak är den första (i raden) som "kastats under bussen" och fick skämma ut sig på nationell TV i förhoppning av att de närmast över i hierarkin; Skolchefen Sofia och Rektor Kerry ska flyga under radarn. Personligen har jag svårt att se att det skulle räcka i det här fallet.
Jag är faktiskt fascinerad över taffligheten i hur ledningen väljer att genomgående hantera den här "krisen". Det hyrs in Kalle Anka-bolag som "security. Man väljer att vara knäpptyst och helt osynlig, till slut så skickas det fram en pajas på SVT utan mediaträning. Man är undermålig i sitt informationsflöde till personal, elever och målsmän och låter omvärlden styra narrativet. En seriös Kriskonsult hade kanske varit en god idé att ta in redan dag 1. De slåss för sin överlevnad men verkar inte inte alls förstå det. Fascinerande.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lagopussy
Om vi ska måla fan på väggen så ryker självklart den inkompetente Mazdak, känd för att aldrig vara på skolan de tider internatet faktiskt är mest aktivt (dvs utanför kontorstid), delegera precis allt och inte ta ansvar för mycket. Sofia kommer säkert ryka hon med eftersom hon inte uppfyllt huvudmannens uppdrag som givits henne. Kerry kanske klarar sig, beroende på om hon uppmanat personal att överse saker eller inte. Jag bettar på att också hon får gå.
Min take:
- Internatchef Mazdak måste gå.
- Skolchef Sofia måste gå.
- Hemföräldrarna på Backa måste gå.
- Kerry sitter kvar.
Som jag ser det så är det här är den enda vägen framåt för Styrelsen, om de ska klara att rädda sitt eget skinn och sitta kvar med hedern i behåll. Det är hög tid att visa muskler och leverera krafttag mot det här destruktiva beteendet mellan eleverna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lagopussy
Med det sagt: det finns definitivt möjlighet att få verksamheten på fötter och åter bli en god sådan. Det här är inte generellt förekommande utan har ploppat upp regelbundet lite utifrån dåliga kombinationer av elever med vissa förväntningar (dvs vill jävlas pga personlighet eller baserat på föräldrars egna ofta överdrivna historier från förr), mindre kompetent personal eller pensionsavgångar och perioder av svagt ledarskap.
Inför Nolltollernas - på riktigt - mot all typ av nollning, de sk "traditionerna", battningar och div övergrepp. Stöddiga skitungar som inte rättar in sig i ledet får rumsarresst efter läxis och åker in i disken ett par veckor, som på min tid

. Hjälper inte det så blir det tack och adjö. Det kan ju inte under några omständigheter vara så att vissa skitungar "styr" de vuxna. Allt sådant måste upphöra, omgående. Det här borde ju ha gjorts för länge sedan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lagopussy
Det är inte ovanligt att elever vars föräldrar bor i stockholmsområdet ändå köper plats på internatet för att bli av med sina barn av olika anledningar. Det kan vara att de har NPF, inte når upp till förväntningar akademiskt, hamnat i trubbel eller bara är i vägen för ett nytt förhållande eller nytt familjebildande. Hur det påverkar självkänslan hos en ung person kan ni nog själva räkna ut. Ingen ursäkt för sadistiska handlingar mot yngre elever är giltig för det, men tendensen att förnedra och begå övergrepp uppstår sällan i ett vakuum, om ni förstår vad jag menar.
Japp, precis så är det. Adel, Kungahus och old school finans/industrifamilj lyser numera mer eller midre med sin frånvaro.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lagopussy
Tyske elevens pappa har ryktats inte vara den ömmaste fadern om man säger så och han är inte den förste i syskonskaran att gå på skolan. Inte för att jag på något sätt antyder att CoW själv ska ha råkat ut för liknande övergrepp i hemmet, men goda värderingar och moral lär man sig genom socialisering, oftast från sina föräldrar.
Riktigt sorgligt att höra, men föga förvånande, sadism föder ofta sadism. Skit rinner som bekant nedåt.