Citat:
Ursprungligen postat av
proconsul
Jag har liiiite svårt för inkluderingshysterin. Mikael Blomkvist var med största sannolikhet inte svart, det framgår inte explicit i böckerna men det får nog anses som en självklarhet.
Jag har inga problem med svarta skådespelare, eller personer, jag har varit tillsammans med en svart kvinna en längre period och jag har mörkhyade vänner. Det är inte där skon klämmer.
I min värld är inte Mikael Blomkvist färgad, helt enkelt. Hur ser det ut i din?
Ja alltså han är ju menad som en mer erotiskt laddad version av Larsson som får alla kvinnor, har nån form av polyförhållande med en enormt framgångsrik människa på SvD och samtidigt attraherar mystiska 20-åringar.
Och Larsson var ju vit, men han var ju inte nån av dom andra sakerna så varför inte svart?
(bara tillägg, har inget emot att nån författare är litet gubb eller tantsjuk, det är inga problem i min värld att skriva böcker där man också klämmer in litet knullska fantasier - karln var människa och folk som förfäras av oskyldigt våta mänskliga drömmar borde ramla av en Voi ner i Kattegatt)