Citat:
Ursprungligen postat av
Cyborg2030
Varför förväntar ni er att invandrare överlag ska rösta på SD som vill rycka deras pass och medborgarskap på rasbiologiska grunder? Att rösta på övriga Tidö innebär också en risk då SD har stora möjligheter att påverka den blåbruna högerpolitiken vilket de också har gjort. De som är i skottgluggen för rasistisk återvandningspolitik kommer att agera efter självbevarelsedrift snarare än "klanröstning".
Fast nu handlade det inte om rösten skulle landa på SD eller något annat parti utan att människor tenderar att rösta på det som stödjer den egna etniciteten och bättre förutsättningar för just den etniciteten. Där har ju Hanif Bali rätt i sak, balkaniseringen innebär att alla gemensamma grunder inom en nationstillhörighet ersätts av etniska grunder för ekonomisk och politisk makt, hur mycket man än vrider och vänder på det så är segregation naturligt.
Sen innehållet resten av inlägget många påståenden som inte klarar en faktagranskning, SD har ju blivit kritiserade för just brist på rasbiologiska argument genom sin policy om ”Öppen svenskhet”, och hur blir en återvandringspolitik som grundades av S och är sprungen ur FN’s flyktingkonventioner rasistisk? Det finns många exempel på när människor med främmande etniciteter inte röstar på ett parti utan röstar på en kandidat som har samma etnicitet som den som röstar är avgörande.
Och handlar det om självbevarelsedrift blir det ju ett starkt påstående om att de länderna som de kommer ifrån saknar naturliga förutsättningar för att bygga stabila samhällen på grund av de etniciteterna som befolkar just den landmassan, som om västerländska länder är de enda som klarar av att skapa just framgångsrika samhällen, det i sin tur blir ju en bekräftelse av ”den vita mannens börda”, något som varit en av huvudpunkterna för kulturrelativister att försöka motbevisa, men det är alltså något som man bör ha i beaktande?