Citat:
Ursprungligen postat av
v.D.-182
1. Att valdeltagandet sjunker i extraval kommer nog slå mot partierna till vänster samt SD. Vänstern vann stort på att de kunde mobilisera väljarna i utsatta områden och de kommer de nog ha svårt att göra ännu en gång. SD behöver mobilisera lantisar som inte brukar rösta och de kommer nog också vara svårt.
2. Jag tror att C kommer åka ut ur riksdagen om det blir extraval, men vissa väljare kommer nog gå vänster ut och några höger ut, hur den fördelningen blir vet jag dock inte.
Moderaterna som stor och säker och stabil hade vunnit på extra val i min ögon men osäker på andra, Socialdemokraterna hade förlorat lite röster. MP kanske hade kanske vunnit, då de är enda partiet i oppositionen som inte haft något drama runt regeringsbildningen.
Vet inte vad jag ska tro, väldigt få vill ju ha omval, men jag har svårt att se hur någon slags regering alls had kunnat formas just nu.