2026-09-09, 19:14
  #49
Medlem
BreakfastInAmericas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Caligarii
1. Håller med! (mitt problem är att mitt jobb kräver ca 10-11h per dag och har väldigt svårt att få till energin efter jobb men försöker navigera mig till en korrekt balans på det planet. Kan ha en period då det funkar men det urholkas väldigt lätt efter en tid och då kraschar allt typ.
2. Denna har jag haft svårt med sedan jag var liten, nu märker jag att jag sover kanske 5 timmar sedan kan jag inte somna om på 1 timme typ, sedan kan jag somna in och få resten men detta gör att jag kommer komma sent till arbetet.
3. Har aldrig testat detta helhjärtat för det bara känts lustigt dock andningstecknker har hjälpt vid tillfällen.
4. Denna är också svår om man är laktoskänslig och magen reagerar starkt på IBS / FODMaps
5. Denna är redan check, däremot har jag tänkt att jag skulle vilja ha mer möjligheter att faktiskt kunna få en bra fylla med trevliga människor (dock har alkohol aldrig riktigt lockat mig då jag mår dåligt av det, enstaka gånger man faktiskt haft en bra tipsy/fylla)

Ett tips som generellt också hjälpt är att faktiskt vara mer social till alla omkring, det ger intryck och bygger på dopamintrappan vilket gör vardagen mer skonsam.
Jag hör dig kompis, jag är likadan. Det är väldigt svårt att klämma in träning när man jobbar 5 dagar/vecka, både tidsmässigt och mentalt, man är ju rätt färdig vid 16. Sen ska man ha tid med matlagning, tvätt och all annan skit som är ett måste. Jag löptränar mestadels då det bara är att snöra på sig dojjorna och springa i 40 min och man får märkbar positiv effekt direkt efteråt. Fysisk aktivitet är A och O för någon med rastlös kropp och sinne.

Ta magnesiumglycinat och L-teanin (en aminosyra) innan du går och lägger dig för bättre sömn. Det lugnar nerverna och slappnar av kroppen. Kan också rekommendera att läsa i 30-60 min innan du somnar, då hinner hjärnan varva ner. Jag är dålig på detta och gör det mer sällan nuförtiden, men får man in rutinen är det guld.

Meditation är så otroligt effektivt, för mig var det en game changer. Det är svårt i början men det förtjänar en chans. Jag kan förstå att vissa upplever meditation som flummigt men jag betraktar det mer som ett verktyg än någonting som bör associeras med religion eller filosofi. Meditation handlar om att betrakta sina tankar. Man kan aldrig sluta tänka men man kan lägga märke till hur och vad man tänker. När man blir bättre på det så märker man hur mycket irrelevant skit man tänker på en daglig basis. Tankar om sig själv, om andra, sitt liv, sin situation osv. Till slut förstår man att inga tankar är sanning, vi gör tankarna till sanningar. Men bra att du kör andningsövningar, det är skönt och lugnar nervsystemet.

Kost är viktigt och väldigt individuellt. Själv äter jag sällan gluten då det gör mig hård i magen. Dricker sällan mjölk men äter vissa laktosprodukter som främjar tarmfloran. Ultraprocessad mat och halvfabrikat är absolut skit, kan starkt rekommendera att dra ner på det så mycket som möjligt. Jag älskar chips och äter det ofta på helger men med måtta.

Jag dricker mer alkohol än jag borde då det ofta sker i sociala sammanhang med mina vänner. Men det blir oftast en gång i veckan (helgen). Jag håller mig i stort sett bara till öl och det finns inte mycket som slår en kall Guinness. Sprit är skräp.

Allting behöver inte vara så strikt om man har en bra levnadsplan som sker med balans.

Den moderna människans levnadssätt är otroligt olikt jämfört med hur vi levt under större delen av vår existens. Dagens samhälle består av ett system som i praktiken fungerar bra men som många mår dåligt av, särskilt personer med ADHD. Det är alltså inte oss det är fel på, det är systemet. Det är nästan tragikomiskt hur vi gång på gång kliar oss i huvudet och verkar oförstående när ny statistik över ökad psykisk ohälsa redovisas. Vi kämpar emot vår biologi och vi undrar varför vi mår dåligt.
__________________
Senast redigerad av BreakfastInAmerica 2026-09-09 kl. 19:24.
Citera
2026-09-09, 23:58
  #50
Medlem
Tuors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Caligarii
Håller med dig här faktiskt, tyvärr stjälper man sin egen väg genom att fösöka passa in i allting hela tiden. Man förlorar sakta sin identitet, jag har viss erfarenhet från när jag varn och vet hur det är förlora sin identitet eftersom man försöker passa in överallt.

Att våga vara sig själv kräver mod men när man väl ser att man accepteras på grund av sin egen unika identitet och personlighet så ger det faktiskt en fin känsla som stannar kvar och bygger upp en.

Att acceptera den man är och att aldrig jämföra sig med någon annan, det finns nog inget viktigare än det.

Vi är alla genetiskt programmerade på unika sätt. Att fortsätta existera som den unika varelse man är med de förutsättningar man har bör vara en stark motivation i sig.
Citera
2026-09-10, 11:24
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ffeeeeea777
Säger inte emot dig här, men vad exakt är det då som definierar dig om inte ens hjärna?
Det är helt enkelt min själ som definierar mig, kroppen är ett "fordon", hjärnan är "cocpiten" och själen är "piloten" vilket också är jaget. Hur man kommer i kontakt med själen är dock olika för alla men ett öppet sinne och ödmjukhet är grunden till det hela, om man tror att vetenskap kan förklara precis ALLT så är det kört redan där. Jag själv kom till medveten kontakt med min själ genom svåra prövningar med enormt mycket lidande och en övertygelse om att aldrig ge upp.
Citera
2026-09-10, 17:46
  #52
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Viktor.990
Det är helt enkelt min själ som definierar mig, kroppen är ett "fordon", hjärnan är "cocpiten" och själen är "piloten" vilket också är jaget. Hur man kommer i kontakt med själen är dock olika för alla men ett öppet sinne och ödmjukhet är grunden till det hela, om man tror att vetenskap kan förklara precis ALLT så är det kört redan där. Jag själv kom till medveten kontakt med min själ genom svåra prövningar med enormt mycket lidande och en övertygelse om att aldrig ge upp.

ja jag håller faktiskt med. Men om man nu är så "upplyst" slutar man känna sig kränkt av en sådan tanke så visst är man sin hjärna ändå.
Citera
2026-09-10, 18:34
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ffeeeeea777
ja jag håller faktiskt med. Men om man nu är så "upplyst" slutar man känna sig kränkt av en sådan tanke så visst är man sin hjärna ändå.
Upplyst och känna sig kränkt av en tanke, var du hög på syra när du skrev detta? Fattar nada?
Jag gav dig råd som iallafall passar för mig själv, och jag talar bara om mitt egna själsliga medvetande.
Vill du begränsa ditt medvetande till fysisk materia innanför skallbenet så hindrar jag dig inte, men gnäll då inte på en existentiell tomhet
Citera
  • 4
  • 5

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in