Citat:
Ursprungligen postat av
Heretic77
Ni blandar ihop tre saker, Oslo II administrativa uppdelning, områdets slutliga status och bosättningarnas folkrättsliga status. Oslo gav Israel kontroll över område C under en övergångsperiod, vilket betyder att Israel inte permanent får flytta befolkning till area C.
Sen är påstående att dom flesta bosättningarna är äldre än 1948, helt enkelt fel. Dagens israeliska bosättningar på Västbanken är i huvudsak etablerade efter 1967.
Det verkar som att du förespråkar krig. Min hustrus släkt fördrevs från Gush etzion av araberna 1948 och bor nu i Alon Shvut. I de förhandlingar som förts mellan Israel och palestinierna har den palestinska sidan de facto medgivit att bosättningsblock som Gush Etzion i ett fredsavtal kommer annekteras av Israel. Men du förespråkar alltså krig hellre än fred, trots att palestinierna själva gått med på att vissa bosättningsblock kommer annekteras. Det är bra att du kommer ut som krigsivrare.
Att insistera på att israeliska områden som Gush Etzion skulle utrymmas och överföras till araberna är samma sak som att förespråka krig. Ingen israelisk regering skulle kunna gå med på ett sådant krav med mindre än att landet slits sönder och att halva IDF deserterar för att strida på den nya staten Judéens sida.
Den halva miljon judar som bor i Judéen och Samarien hr tillräckligt många utbildade soldater för att på egen hand, och med hjälp av bosättningarnas vapenförråd, krossa den palestinska myndigheten och ta över hela landet. Dessutom skulle i en sådan situation tiotusentals soldater ansluta från utlandet och inifrån Israel. Troligen skulle även hela förband desertera från IDF och hjälpa bosättarna. Jag skulle personligen omedelbart sätta mig på flyget ner för att hjälpa till om arabarméerna försöker rensa Judéen så som du förespråkar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Heretic77
Exempelvis Petronius, minns jag rätt ville han investera i illegala bosättningar på ockuperad mark.
Jag äger en bred och diversifierad israelisk aktieportfölj. Israeliska företag är enligt lag skyldiga att erbjuda samma service till folk som bor i t ex Gush Etzion som Tel Aviv. Det innebär att banker måste bevilja bolån, försäkringsbolag bevilja försäkringar och telekomleverantörer leverera telekomtjänster. Israels butikskedjor har butiker även i bosättningarna, osv. Så äger man en israelisk aktieportfölj kommer man automatiskt tjäna pengar även från bosättningarna. Det känns mycket bra. En av de aktier jag äger är ett företag som bland annat odlar frukt på statsmark i Jordandalen. Den frukten smakar extra gott när jag hittar den på Lidl, kan jag lova.