Citerar lite från artikeln i trådstarten för att ni som inte kan läsa artikeln ska kunna se och förstå,
– Jag och mina barns far bodde i en bostadsrätt som vi köpte när det var som dyrast. Sen blev det dåliga tider och när vi separerade 1995 sålde vi med stor förlust, säger Jaana Laitala.
Försäljningspriset räckte inte till för att lösa bolånen. För den återstående skulden fick de ta varsitt lån.
– Eftersom jag inte fick något lån själv fick en vän gå i borgen för mig, säger Jaana.
– När vi separerade så var jag tvungen att säga upp mig från mitt jobb eftersom jag hade väldigt oregelbundna arbetstider som gjorde det svårt att lösa barnomsorgen. Därefter läste jag på socialhögskolan, men sen så blev jag sjuk och fullföljde aldrig studierna.
– Jag har haft mycket psykisk ohälsa: depressioner, ångest och social fobi. Det blir lätt en ond cirkel. Att ständigt leva med låga inkomster innebär en psykisk påfrestning. Och psykisk ohälsa leder ofta till en ännu sämre ekonomi.
2007 beviljades hon sjukersättning, det som tidigare kallades förtidspension.
Efter att ha kämpat med skulderna i 25 år beviljades Jaana skuldsanering 2021.
Otur på otur på otur. Lite som den där kollegan som alltid kommer för sent, det är alltid bussens fel, eller tågets, eller att det regnade eller att det var halt eller att bensinen i bilen var slut. Det handlar aldrig om att man själv hade kunnat göra något.
Som vuxen måste man ta ansvar. För vissa går det inte hem, och då drabbas andra. Och nu har Jaanas kompis som ville vara snäll drabbats.