Att äta insekter ?
2013: FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation (FAO) släppte sin globala rapport som beskrev insekter som framtidens proteinkälla för både människor och djur.
2017–2021: EU lyssnade på FN och ändrade sina lagar i etapper. Först godkändes insekter som foder i fiskodlingar (2017), och därefter till kycklingar och grisar (2021).
2021–2025: EU godkände sju olika insektsarter som officiell "ny mat" (Novel Food) för människor, däribland hussyrsa och mjölmask i form av pulver.
Varför känns det som att idén "dog ut" i affärerna?
Runt 2021–2023 blev det en enorm mediastorm och mycket rykten i Europa om att vi snart skulle tvingas äta insekter i vårt bröd. Men i vanliga matbutiker märkte vi aldrig av det. Det beror på tre saker:
"Blä-faktorn" var för stark: Även om insekterna maldes ner till ett osynligt pulver, visade undersökningar att den psykologiska spärren hos europeiska konsumenter var för hög. Folk ville helt enkelt inte köpa det.
Ekonomi och pris: Att föda upp insekter på ett säkert och sterilt sätt i Europa enligt EU-regler visade sig i början vara dyrt. Insektsmjöl blev en dyr lyxprodukt istället för ett billigt alternativ till kött.
Växtbaserad mat vann racet: Samtidigt som insektsföretagen försökte slå sig in på marknaden, exploderade utbudet av goda, billiga och miljösmarta proteiner från växtriket (som havre, ärtor, soja och bönor). Konsumenterna valde hellre en vegoburgare än en syrsburgare.
Var lever idén vidare idag?
Även om du inte ser syrsmjöl på ICA, så är industrin större än någonsin. FN:s vision har blivit en jätteindustri inom två andra områden:
Hållbart djurfoder: Istället för att människor äter insekterna direkt, föds miljardtals insekter (särskilt larver från svart soldatfluga) upp på matavfall. De mals sedan ner till foder för den lax och kyckling som du senare köper i butiken. Det ersätter miljöbovarna sojabönor och vildfångad fisk i fodret.
Hund- och kattmat: Marknaden för allergivänlig och klimatsmart husdjursmat baserad på insektsprotein har fullkomligt exploderat.
FN:s vision dog alltså inte – den hittade bara den mest logiska och ekonomiska platsen i vårt matsystem.
Så äre nån som har smakat insekterna ännu ? Se tex länkarna.. btw jag vill inte smaka men vad tycker ni som gjort det ? :-)
https://www.partykungen.se/eatsects-atbara-syrsor-80493.html
https://www.partybugs.com/sv/
https://www.extremefood.se/30-atbara_insekter