Citat:
Ursprungligen postat av
HelgeBuk
Huruvida man överhuvudtaget bör rösta är en annan fråga som vi inte behöver diskutera just här.
Men om man ändå har lust att göra det så bör det vara okontroversiellt att det är bättre att rösta på en person som åtminstone har en så libertariansk inställning som möjligt.
I riksdagsvalet är det antagligen helt omöjligt att hitta någon sån utanför KLP, men i regional- och framförallt kommunval kan jag tänka mig att det finns enstaka individer som kandiderar för något av de stora partierna men trots det har en personlig frihetlig agenda som den tänkt försöka få fram i lokala frågor.
I den här tråden skulle jag vilja att vi tipsar om sådana, om vi känner till några.
Och för att undvika att det blir en listtråd skulle jag även vilja ha en diskussion om vilket, om något, inflytande man egentligen kan ha som enskild libertarian i exempelvis L eller M. Eller om någon rentav har lyckats infiltrera sossarna nån gång i tiden? Minns ni någon som varit misstänkt frihetlig och röstat mot partilinjen i auktoritära förslag?
Det kan nog finnas. Men för att överleva i ett parti så får dom nog hålla tyst.
Och komma med försynta förslag på politik som går i Libertariansk riktning.
Jag tror att det är så att partiledare och partiledning bestämmer mycket. Andra har ungefär inget att säga till om.
Det går kanske se något i motioner som lämnas in.
Jag tror väl inte att någon Libertarian kan uthärda i förbudspartiet L. Men i M kanske man kan stå ut. Även om det måste vara jobbigt ibland. C kanske går också. Ibland undrar jag om inte det är mer Liberalt än M. Lööf var iaf en uttalad anti-socialist.
C lär väl ha röstat emot M's "kommunism" med att införa mer tvång när det gäller att tvinga BRF till uthyrning.
Annars går det väl att rösta på KLP. Dom blir kanske lite glada för några röster till.