2026-09-02, 09:55
  #49
Medlem
CuteTwink-I-wass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tedshiro
V: 8,4 (+1,0)

S: 25,8 (-4,3)

MP: 7,8 (-0,1)

C: 8,3 (+1,2)

L: 3,3 (+1,4)

KD: 6,5 (+0,2)

M: 17,2 (-1,1)

SD: 20,7 (+1,6)

Övriga: 2,0 (+0,1)

Så lite grovt liberala får stödröster från M och Tidö kanibaliserar på sig själva. Sosarbs tappar vänstersossar till VPK, gråsossar till SD och socialliberaler till C. Så den stora förändringen är att SD ökar 1,2
Citera
2026-09-02, 09:55
  #50
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av melvein
Och för högern hänger nu allt på att liberalerna klarar spärren, vilket jag fortfarande inte tror att de gör. Nu har väl Mohamsson varit duktig på att sälja in att liberalerna är ett lojalt samarbetsparti men det är nog långt ifrån alla tidöväljare som är helt övertygade. Skulle de få precis 4% och därmed omkring 14 mandat, vågar man lita på att samtliga 14 följer den officiella partilinjen när det ska hållas votering om en regering där sverigedemokraterna ingår? Jag skulle inte känna mig helt säker på det.

Tror heller inte att (L) kommer att klara spärren. På det stora hela skulle jag bli rätt nöjd om Folkpartiet äntligen åker ut. De har en lång tradition av översitteri från Bengt Westerberg till Jan Björklund som vi gott klarar oss utan i Svensk politik.

Även om Simona Mohansson framstår som betydligt vettigare än tidigare partiledare så litar jag inte alls på partiet. Åker de ut så tänker jag fira oavsett vad som händer i övrigt.

Det är trots det positivt att skillnaden mellan blocken minskar nu. Tror fortfarande på förlust för högern och att röd-gröna sörjan får chansen att förstöra landet nästa 4 år men det går ju alltid att hoppas på det bästa. Denna Novus undersökning ger ju visst hopp trots allt....
Citera
2026-09-02, 09:57
  #51
Medlem
Styrkelyftares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vintageman
Tänkte posta denna undersökning nu på morgonen också. L på 3,4 %! Allt det kan inte vara stödröster. I med att alla andra partier har tappat på Vänstersidan och alla Tidöpartierna har ökat.

Stödröstar folk inte in Liberalerna nu så finns det med andra ord inget Tidöalternativ, Liberalerna behövs.

SPRID ORDET, ÄN FINNS HOPP FÖR EN BLÅGUL SEGER.

Det där stämmer inte. Både C och V går starkt framåt medan M fortfarande tappar röster. L får 3,3 och inte 3,4%. Men visst, självklart har S ett och annat att fundera på.
Citera
2026-09-02, 09:57
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TELAVIV91
Kanske för att de faktiskt är oberoende liberala?
oberoende liberala...hahaha vilket skämt!
De står till vänster om Aftonbladet...
Citera
2026-09-02, 10:02
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AskMeAboutJesus
Men statsskulden är inget problem nuförtiden och regleras enligt stram finanspolitik.

Statsskulden mäts alltid i relation till BNP. När du tar ett bolån är det din inkomst som avgör hur stor skulden är i förhållande till din betalningsförmåga. På samma sätt bedöms statens skuld i relation till landets BNP. Allt måste alltså sättas i relation till ekonomins storlek.

Siffrona är tydliga

2021: 36.7% av BNP med sosseriet
2025: 35.1% av BNP med Tidö. En av den lägsta statskuld i västvärlden.
Citera
2026-09-02, 10:05
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillenArCP
Tidö behöver göra följande:
1. Visa att vänsterns vallöften är meningslösa då C behöver vara med och de har en helt annan politik.
2. Trycka på S:s skyltfönster Stockholm där de har misslyckats totalt och snart kommer M gå om dem som största parti.
3. Visa att Tidö är för arbetare. När Magda o Co tog bort värnskatten medan arbetarna fick ett par hundralappar så visade man att man är inget arbetarparti utan är nästan lika borgligt som C.
4. Prata om kriminal- och familjepolitik. Här har S ingen chans.

5. Visa att S ljuger när de pratar om straminvandring eftersom S röstade NEJ till skärpt vilkor om anhöringinvandring
6. Visa att S, V och MP kan inte avskaffa karensen eftersom C kommer blockera detta.
7. Visa att S har inge förslag för valfärden, eftersom de kopierar SD tandvårdsreform.
8. Visa att S kan inte bilda regering efterkom C vill inte ha V och MP vill inte ha C.
Citera
2026-09-02, 10:10
  #55
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WeMadeYou
Ja verkligen.
Även om man är missnöjd på att saker går för långsamt så kommer inte AFD eller ÖP lyckas göra någonting snabbare.
Stifta lagar är tungrott.
Strömmer är ytterst kompetent även om han mumlar men i det stora hela har det hänt massor senaste fyra åren.
Folk borde inte förstöra allt genom att rösta på partier som innebär bortkastade röster.
Tyvärr räcker det inte. Jag förstår vad du menar men nån gång måste man köpa i dippen och hoppas på en raket.

SD hade chansen men istället för att kicka ut kriminella och inte täppa igen det läckande röret har man slarvat och utvisat ungdomar som bott hör hela livet som vi kastat miljoner på i utbildning.

Tyvärr behövs någon som vågar röra runt i den korrupta grytan. Vi behöver inte 90% av våra myndigheter vi behöver heller inte en massa ”hittepå jobb”. Bidrag till parasiter måste strypas och inget mer bistånd ska skickas från den svenske skattebetalaren till korrupta länder. SVT måste bort. Vi kan inte ha statliga kanaler som hatar svensken och gör allt för att tala om för oss hur dåliga vi är som inte älskar våldtäktsmän och pedofiler.

Vi har politiker på ledande positioner som inte ens vet vem som är svensk. Det är oerhört kränkande att låtsas som att vi inte finns. Det går bra att skrika att Palestina ska vara för palestinier men det går inte att säga att Sverige ska vara för svenskarna. Vi har enligt politiker och media inte rätt till vårt egna land. Det är fullständigt vidrigt och ett förtryck mot oss.
Ingen i riksdag och regering vill ens kännas vid detta. SD är helt kastrerat och smörar för svenskhatare.

Det har heller inte gjorts något för att se till att svensken får ta del av vår egna el till vettiga priser utan ska serva andra länder som har sugsnabeln i våra plånböcker! Man kan ha handel mellan länder utan att de ska få plundra en. Dessutom är det mycket märkligt att vi böjer oss för allt vad EU vill. Egentligen borde knappast någon invandrare kunna få uppehållstillstånd i Sverige då vi inte är första trygga land utan snarare helt omöjligt att komma till först.

Det är det folk är trötta på och åttaklövern står med byxorna nere och går med på precis allt. Vi är bäst i klassen men ska ändå skämmas och göra mer…
Citera
2026-09-02, 10:14
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Styrkelyftare
Det där stämmer inte. Både C och V går starkt framåt medan M fortfarande tappar röster. L får 3,3 och inte 3,4%. Men visst, självklart har S ett och annat att fundera på.

Sorry tittade lite snabbt.

Ändå borde man nu stödrösta L in.
Citera
2026-09-02, 10:17
  #57
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LTO
En till opinionsundersökning med siffror omkring 3 % eller över så blir det stödröst på L för min del.

Vore mycket fint om S gör sitt sämsta val någonsin.

Samma här, lutar starkt mot en stödröst, ett L utanför Riksdagen och det blir Rödgrön misär i fyra år. Det vill man helst slippa. Om det är nåt gott som händer de här veckorna som kommer så är det en blågul regering, det hade varit en underbar inledning på vinterhalvåret jämfört med en Sosseregering.
Citera
2026-09-02, 10:17
  #58
Medlem
Sqrbankens avatar
En mätning säger inte allt men den ger en åtminstone hopp.

Deras importerade valboskap är inte de som, om mätningen är nått på spåret - flyr partiet utan de mindre politiskt intresserade svenska arbetare/normies som röstar enligt tradition (samma som föräldrar, far- och morföräldrar).

Denna väljargrupp är rätt svår att nå, men förhoppningsvis har även dessa börjat inse vilka äckel sossarna verkligen är.

En till svår grupp att rubba i sossarnas väljarkår är kvinnor i offentlig sektor. De brukar dock pipa till MP och i viss mån C men denna mätning tyder på rätt små rörelser för dessa partier.
Citera
2026-09-02, 10:20
  #59
Medlem
Inget vet vad vi får med S regeringen. Finns inget konkret eller tydliga ståndpunkter man är överens om. Magdalena är helt fel person att köra i en valrörelse, hon är inte stabil och kan inte svara naturligt med pondus. Hon är ett sänke för S.
Vem kan säga att Sverige har blivit sämre under Tidö? Jag ser bara positivt och Sverige är på rätt väg, ut ur lågkonjunktur och med vettiga satsningar och stimulanser. S vill ha makten och kontrollen men någon plan finns inte för politiken. De argument hon lyft fram igår för maktskifte är rejält tunna och normalt folk känner inte igen sig beskrivningen.
Citera
2026-09-02, 10:20
  #60
Medlem
Börjar lukta lite "Madam President" över Maggan som statsminister

https://static1.straitstimes.com.sg/s3fs-public/articles/2016/11/11/davidvick5twitter.jpg?VersionId=d4KDTYwTuszQ4I7Hrz y3Eud.XUvW9jqn

En läxa i att aldrig ta ut något i förskott och att högmod går före fall. Kanske blir att se på valvakan i alla fall då, för att roa sig lite.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in