Citat:
Ursprungligen postat av
Locri-Buffy
Mycket bra skrivet. Vill tillägga att det sannolikt handlar om att normalisera övervakning av privatpersoner (typ åsiktsregistrering) snarare än brottsbekämpning. Är lite cynisk, för Uffe figurerade nämligen själv i en utredning om människosmuggling när han jobbade på Adoptionscentrum 2005. Så tror inte det handlar om att skydda folk, Uffe är i mitt tycke precis en sådan person som skulle omfattas av en sådan lag - men det är han som föreslår den.
Precis. Det intressanta är egentligen inte om man tror gott eller illa om Uffe, utan vilken princip man håller på att etablera. När staten börjar ingripa mot människor utifrån en bedömning av vad de kan komma att göra flyttas ribban från handling till prediktion.
Och när den typen av verktyg väl finns är det ganska naivt att tro att de för alltid kommer användas exakt enligt den ursprungliga motiveringen. Det är så övervakningssamhällen normaliseras: varje enskild åtgärd säljs som ett verktyg mot ”de farliga”, tills verktyget blivit en permanent del av statens arsenal.