2026-08-30, 14:10
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onanikrem
Låna bilen och lämna in den här för test. https://www.carspect.se/frivilliga-fordonstester/m-test
Du måste givetvis berätta för bilsäljaren vad du tänkt dig.

Ett mycket mer omfattande test än Bilprovingen, Opus mf. kör De senare fokuserar mest på säkerhet och miljö, inte om bilen faller i bitar tre dagar senare.

Aldrig lämnat in någon bil till carspect, men lämnat in några till Motormännen som var motsvarande.
Aldrig Suspekt(Carspect).
Köpte för några år sedan en drygt 2 år och mer än 2.000 ml begagnad bil som var nybesiktad hos Suspekt utan anmärkningar eller "bra att veta".
Bl a fungerade inte varken signal eller torkare.
Bilen borde ha fått 4 st tvåor - minst.
Reklamera Suspekt går inte.
Om du inte kan finska - för det är det språk dom besvarar svenska mejl på.
Vet att köparen ha egen undersökningsplikt - men vad är då nybesiktad(dagen innan) värd?

Motormännens Riksförbunds biltest kan INTE jämföras med besiktning hos VANLIGA bilprovningsanstalter i allmänhet och i synnerhet inte med Suspekt.
Härutöver bör man vara medlem i Motormännen för att få ett rimligt testpris.

Men.....En konditionstest hos någon bilprovningsaktör - utom Suspekt - kan vara mycket bra för en bilnovis som köper begagnad bil.
Nämn då för besiktningsteknikern att du är spekulant på bilen.

När du däremot ska sälja en dålig bil - DÅ är det läge attanlita Suspekt!
Citera
2026-08-30, 14:18
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hennevilljagknulla
Har bilen garanti och dt är en legit firma så behöver du oftast inte någon större kunskap om bilar, testkör den och kolla efter rost typ.
Även för en som kan bilar så kan det vara svårt att hitta vissa fel.

På en legit firma har du garanti så om motorn skär är det bara för dom att byta in den.
Nyare bilar för några hundra tusen har också sällan några fel.
Bilfirman SKA vara medlem i MRF.

Då har bilfirman skyldighet att rätta sig efter ARNs rekommendationer beträffande reklamationers åtgärd.

Om INTE medlem i MRF har bilfirman ingen skyldighet att rätta sig efter ARNs utlåtande = ett slag i luften!
Citera
2026-08-30, 14:22
  #15
Medlem
Conams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av postvagn
Jo,

Funderat ett tag på att köpa en bil längre fram som rimligtvis kommer kosta en smärre förmögenhet. Alla som tycker det är en dum idé för det finns kollektivtrafik, cykel och trampbil kan gå vidare.

SÅ vad gör man om man inte kan plocka isär en bil i molekyler och sätta ihop den igen? Kollar alla videor som finns på youtube och pratar sen med Chatgpt. Chatbotten tyckte att givet milen (jag tänkte mig just nu en specifik bil) och priset att det var ett bra köp, men att jag borde ha med mig nån kunnig person som kan inspektera den. Typ en mekaniker från bilmärket. Är det rimligt? Vem fan gör så?

Har sett massa videor på YT där det gås igenom vilka de vanligaste felen är och vad man ska kolla efter. men är det rimligt att kontakta en mekaniker på officiell märkesverkstad å ba...häng med till den här staden 50 mil bort och kolla på en bil med mig....som du inte känner. Du får 3000 svart och en banan.

Hur gör ni som köper ganska dyra bilar begagnade? Det är alltså via en firma, inte en privatperson jag tänkt köpa.
Skit i alla gissningar och svammel i tråden! Jag uppfattar att du ska köpa en ganska dyr beg bil! Nybil har det skydd du behöver, köper du inte en begbilförsäkring får du skylla dig själv! Mekaniker och däcksparkare kan inte på nåt vis spå det som händer om kanske ett halvår/år.
Citera
2026-08-30, 15:36
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CandyForcester
Ta reda på så mycket som möjligt om bilexemplarets historik. Kolla upp tidigare ägare via bilregistret, kontakta dem och fråga om något särskilt hände med bilen under deras tid som ägare - t ex om någon större reparation gjordes (även om den gick på garanti eller försäkring), om den har varit krockad eller utsatt för vattenskada eller något liknande. Dra öronen åt dig om den har bytt ägare flera gånger på kort tid eller om den verkar vara privatimporterad.

Kolla med generalagent/importör om de har någon dokumentation om garantireparationer eller recall/goodwill-åtgärder, uppdateringar mm som är gjorda på bilen i fråga (eller som borde göras men som enligt deras dokumentation inte har blivit gjorda).

Om du tittar på bilen hos handlaren, kolla de papper (kvitton på reparationer, gamla bilprovningsprotokoll mm) som finns med. Köp den inte om den är rensad på historik i pappersform.

Är du så intresserad av en bil att du kan lägga ner en årslön på den, så kan du också lägga ner den tid som behövs för att själv skaffa de kunskaper och färdigheter som behövs för att själv bedöma dess värde. Lita inte på någon förståsigpåare som du inte är närmare personligt bekant med.
Bland det viktigaste du ska kolla är om bilens motor har kamrem i oljebad eller ej.
Kan kosta uppemot 40.000:- att byta kamrem i olja.
Kolla även om kamremmen är bytt på andra bilmotorer.
Kamkedja är driftsäkrast - utom på vissa VW, AUDI, Skoda och SEAT.
Citera
2026-08-30, 16:10
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 16266
Knappast att mekanikern kommer plocka isär bilen på plats och undersöka komponenterna närmare, så jag ser begränsad nytta med att släpa med en mekaniker 50 mil.

Han kommer ändå inte kunna identifiera exempelvis begynnande kamkedjeproblem, internt slitage i växellådan eller kompressionsproblem i motorn genom att bara titta på och provköra bilen.
Jomen det är just det en van och erfarenmekaniker kan.
Han kan avgöra om kolvringar och/eller ventilstyrningar är slitna, om kamkedjan är sliten, om ventillyftarna och vipparmarna är slitna - allt detta viktigt speciellt på BMW och Mercedes.
Han kan bedöma växellådans och urtrampningslagrets kondition, samt även kopplingens dito.
Vid provkörning avslöjas slitaget på bussningar och kulleder i styrning och hjulupphängningar.
På framhjulsdrivna bilar kollas även drivaxelknutar.
Ett klonkande vid provkörning kan avslöja defekta bussningar i krängningshämmarens länkar

Lyft dörrarna i bakkant och kolla gångjärnen - bilprovningen gör det.
.
En titt under oljepåfyllningslocket, eller i expansionskärlet, kan avslöja begynnande problem.
Dra gärna upp motorns oljesticka och kolla visuellt samt lukta på oljan - den ska vara klar och inte lukta bränt.
Har bilen automatlåda kollas att oljan är klarröd och inte luktar bränt.

Det här vanliga såsom kolla däckens mönsterdjup, stötdämparnas funktion, stenskott och begynnande utvändig rost klarar du själv.

Har någon eller några karossdelar avvikande färgkulör är det på plats att fråga säljaren om orsaken.

Sliten klädsel, framför allt på förarstolen, avslöjar i regel en långmilare - liksom en sliten ratt och slitna pedalgummin.

Ja det går att rabbla kontrollpunkter hur länge som helst - och man hittar ändå inte alla defekter.
Citera
2026-08-30, 16:25
  #18
Medlem
Grundtipset är att inte köpa någon europeisk bil, utan en japansk Toyota, Honda eller Suzuki.
Om du vill åka/köra driftsäkert med god kontroll över din bilbudget.
Enda nackdelen med japanska bilar är de är populära och därför ofta är övervärderade.

Om du köper och helförsäkrar bilen så har du på köpet maskinskadeförsäkring i upp till 10.000 á 12.000 mil i 10 år - mindre avvikelser hos en del försäkringsbolag till en självrisk på 2.000:-(Folksam).
Man kan ha otur med motor eller växellåda - då är maskinskadeförsäkringen en trygghet.
Citera
2026-08-30, 19:54
  #19
Medlem
postvagns avatar
Många svar här nu men...

Citat:
Ursprungligen postat av 16266
Knappast att mekanikern kommer plocka isär bilen på plats och undersöka komponenterna närmare, så jag ser begränsad nytta med att släpa med en mekaniker 50 mil.

Han kommer ändå inte kunna identifiera exempelvis begynnande kamkedjeproblem, internt slitage i växellådan eller kompressionsproblem i motorn genom att bara titta på och provköra bilen.

Nä jag inser det, men han kanske skulle kunna se på vissa saker om den är mer sliten än vad försäljaren säger? T.ex. en bil i nyskick men däcken är mer el mindre slicks...nåt har ju hänt här då...sånt fast mer avancerat.

Citat:
Ursprungligen postat av stonedrecords
Får jag vara nyfiken o fråga vad det är för 10 år gammal europabyggd kärra för 800K kronor du är intresserad av och ev är spekulant på? Det finns ju inte så många märken och modeller i den prisklassen som (10 år) beg ligger i den prisklassen.

Nackdelen med de här kärrorna är ju att de i princip saknar garantier från tillverkaren och när något går sönder så får man ha ett hyfsat fett bankkonto. Samt att dessa bilar kräver betydligt högre service- och underhållskostnader. Svensksåld?

Jo exakt. Det är ju för att de är tänkta att köras ganska hårt (ingen gör det) och reparationer kostar tre skjortor och en bralla. Antingen G-klass el Defender.

Citat:
Ursprungligen postat av Generalknase
Eftersom det är via företag så har du ju konsumentköplagen att luta dig tillbaka på. Fel som inte är deklarerade eller slitage som kan anses normalt har du rätt att reklamera och få åtgärdade upp till 3 år, upp till 1 år så är det företaget som ska bevisa att det inte fanns där vid försäljning.
Kort sagt, det är därför man köper av en seriös firma om man inte vill chansa.

Men gäller det vid köp av begagnad bil från en firma? Om så är fallet så är det ju skitbra. Såna här svar är oerhört uppskattade!

Citat:
Ursprungligen postat av godboy
Fattar att TS vill köpa sin drömkärra och det står honom ju givet fritt att göra så. Men om det är en "specialbil" så var jättenoga att den har full servicehistorik och att eventuella delar som ska bytas ut efter vissa mil eller vis tid faktiskt har bytts ut.

Nu kanske jag har fel men det är idag inte bara att ta med sig vilken mekaniker som helst, det bör ju helst vara en som kan märket i fråga och synnerligen särskilt om det gäller lite udda bilar.

Ett annat tips till TS eller till alla bilköpare, är att ha inte för bråttom, fattar att man kan vara jättesugen på att slå till, men gör för er egen skull ett ordentligt grundjobb med att kolla upp vad som är vanligt krångel med modellen, att den är servad enligt specifikation.

Har inte bråttom. Detta har varit en dröm sen 2012 och köpet ligger säkert 2 år framåt i tiden. Så jag kommer inte gå in och veta noll och ingenting om modellen...

Citat:
Ursprungligen postat av Flattematte
Bilfirman SKA vara medlem i MRF.

Då har bilfirman skyldighet att rätta sig efter ARNs rekommendationer beträffande reklamationers åtgärd.

Om INTE medlem i MRF har bilfirman ingen skyldighet att rätta sig efter ARNs utlåtande = ett slag i luften!

Hmmm, mycket intressant och bra svar! Tack.

Citat:
Ursprungligen postat av Flattematte
Grundtipset är att inte köpa någon europeisk bil, utan en japansk Toyota, Honda eller Suzuki.
Om du vill åka/köra driftsäkert med god kontroll över din bilbudget.
Enda nackdelen med japanska bilar är de är populära och därför ofta är övervärderade.

Om du köper och helförsäkrar bilen så har du på köpet maskinskadeförsäkring i upp till 10.000 á 12.000 mil i 10 år - mindre avvikelser hos en del försäkringsbolag till en självrisk på 2.000:-(Folksam).
Man kan ha otur med motor eller växellåda - då är maskinskadeförsäkringen en trygghet.

Du läste inte hela inlägget va? Vet du vad som är en ännu bättre investering än att köpa japanskt? Att spara pengarna och inte köpa en bil alls. Åka buss och cykla resten av livet. Det var precis den typen av åsikter jag sa att jag INTE var ute efter.
Citera
2026-08-30, 20:15
  #20
Moderator
Citat:
Ursprungligen postat av postvagn
Men gäller det vid köp av begagnad bil från en firma? Om så är fallet så är det ju skitbra. Såna här svar är oerhört uppskattade!
Ja det är just begagnade bilar det gäller, eller ja, nya med förstsås men de har ju garanti som är betydligt mycket mer långtgående.
Det finns firmor som försöker lura kunderna att det inte finns och säger att det finns en garanti där man får betala självrisk för att få ut nåt av den, täcker säkert mer än KKL men för fel som man inte kan förvänta sig så är de enligt KKL skyldiga att reparera bilen, betala ingen självrisk innan det är bevisat att felet inte var ursprungligt. Det finns firmor som försöker slingra sig förstås. Handla inte av dem.
Var uppmärksam på vad som står på varudeklarationen, står det nåt om att bilen säljs som gör det själv eller reparationsobjekt eller nån annan formulering så kan det friskriva firman från KKL-åtagande, alla fel som står med på varudeklarationen likaså.
Citera
2026-08-30, 21:21
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flattematte
Om du köper och helförsäkrar bilen så har du på köpet maskinskadeförsäkring i upp till 10.000 á 12.000 mil i 10 år - mindre avvikelser hos en del försäkringsbolag till en självrisk på 2.000:-(Folksam).
Man kan ha otur med motor eller växellåda - då är maskinskadeförsäkringen en trygghet.

Nu har ju ts skrivit att den bil det är frågan om är ca 10 år gammal, så det är meningslöst att diskutera maskinskadeförsäkringar eller nybilsgarantier.
Citera
2026-08-30, 21:30
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av postvagn
Många svar här nu men...



Nä jag inser det, men han kanske skulle kunna se på vissa saker om den är mer sliten än vad försäljaren säger? T.ex. en bil i nyskick men däcken är mer el mindre slicks...nåt har ju hänt här då...sånt fast mer avancerat.




Om nu bilen kostar 800 , vad spelar lite slitdelar hit eller dit för roll?

Men som de flesta andra säger, en mekaniker gör nog ganska begränsad nytta. Konsumentköplagen gäller ju.
Citera
2026-08-30, 21:55
  #23
Medlem
postvagns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Generalknase
Ja det är just begagnade bilar det gäller, eller ja, nya med förstsås men de har ju garanti som är betydligt mycket mer långtgående.
Det finns firmor som försöker lura kunderna att det inte finns och säger att det finns en garanti där man får betala självrisk för att få ut nåt av den, täcker säkert mer än KKL men för fel som man inte kan förvänta sig så är de enligt KKL skyldiga att reparera bilen, betala ingen självrisk innan det är bevisat att felet inte var ursprungligt. Det finns firmor som försöker slingra sig förstås. Handla inte av dem.
Var uppmärksam på vad som står på varudeklarationen, står det nåt om att bilen säljs som gör det själv eller reparationsobjekt eller nån annan formulering så kan det friskriva firman från KKL-åtagande, alla fel som står med på varudeklarationen likaså.

Måste uppenbarligen läsa in mig mer på detta! Stort tack.

Citat:
Ursprungligen postat av hextern
Om nu bilen kostar 800 , vad spelar lite slitdelar hit eller dit för roll?

Men som de flesta andra säger, en mekaniker gör nog ganska begränsad nytta. Konsumentköplagen gäller ju.

Lite slitdelar? Är du utvecklingsstörd? Det gällde alltså att vanliga däck ser ut som slicks, vilket i sin tur tyder på att bilen använts på ett onormalt eller vårdslöst sätt. Däcken var ett exempel. Lite som att växellådan är pulveriserad. Då har inte automatväxlingen INTE funkat som den ska. Vad har hänt här? Varför är växellådan trasig? Sluta skriv i den här tråden, eftersom du inte förstår vad som efterfrågas.
Citera
2026-08-30, 21:58
  #24
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av postvagn
Då har inte automatväxlingen INTE funkat som den ska.

På tal om utvecklingsstörd. Jag kan köpa en bil utan hjälp. Lycka till.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in