Citat:
Ursprungligen postat av
Baliser
Det står på Google Maps att restaurangen är ”HBTQ-vänlig” och att den ”identifierar sig som ägd av kvinnor”. Jag är straight man (gubbe).
Så jag undrar helt enkelt om jag skulle bli illa sedd om jag gick dit? Jag vill bara äta.
Hade det varit en nattklubb för lesbiska hade jag förstås inte löjlat mig med att försöka ta en drink där. I detta fall är jag mer osäker.
Jag outar inte restaurangen för då outar jag min hemort. Frågan är hur som helst principiell.
Konstig grej att skylta med på en restaurang (där besökarnas sexualitet i regel spelar någon betydande roll för verksamheten). Jag försöker googla fram en restaurang som beskriver sig på sättet du beskriver men hittar ingen, så jag gissar att du trollar.
Men om vi låtsas att den här restaurangen finns så hade jag reagerat på budskapet på ungefär samma sätt som om de upplyste om att det finns en rullstolsramp vid entrén eller handikapptolaett med skötbord. Menar då inte att det är ett handikapp att tillhöra en sexuell minoritet, utan bara att den sortens uttalanden snarare betyder att alla är välkomna än att icke-normisar bör anpassa sig.