Citat:
Ursprungligen postat av
ItsWednesday
Islam har redan tagit över, ni har bara inte fattat det än.
LOL. Skärp dig och släpp paniken. Jag (helsvensk hela vägen till Gustav Vasa och bortom) har flera kollegor som är muslimer. De är som helt normalt folk, tro det eller ej. Men de flesta är muslimer på jämförbart sätt som en massa svenskar är kristna idag - man firar högtider och har en del kulturspecifika grejer. Inget stort, och absolut inget som skapar problem på jobbet.
Vi har också en grannfamilj som är muslimer. De är mina älsklingsgrannar! Ställer alltid upp om man behöver hjälp med något, föreslår förbättringar i området osv, är helt enkelt engagerade i området.
Som sagt, är helsvensk och kristen. Jag har träffat många muslimer och ingen har försökt omvända mig, gjort mig otrygg, varit dålig på jobbet. Min favorit-jobbarkompis är muslim. Vi synkar så sjukt bra när vi jobbar och har jätteroligt under tiden.