2026-08-22, 19:47
  #3109
Medlem
”The child who is not embraced by the village will burn it down to feel its warmth"”
Citera
2026-08-22, 19:47
  #3110
Medlem
Vad sades i presskonferensen idag?
Citera
2026-08-22, 19:47
  #3111
Avstängd
TedGaandies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kamelfittan
Om GM’s far är från Ungern förklarar det en del. Kent Ekeroth ”flydde” till Ungern då han tyckte det fanns för många invandrare i Sverige. Ekeroth menade att Ungern är en förebild som Sverige kunde lära sig av. Högerextremismen och nazismen är extremt utbredd och det passade Ekeroth bra. Kanske har GM fått sina influenser från Ekeroths högerextremistiska Ungerksa vänner. Det är extremt stor sannolikhet att GM visar sig vara högerextrem.

Nja, det förklarar mer om varför GM satt och länkade till Kasselstrand:

Gustav Kasselstrand är född i Valdemarsvik, Sverige och källor om hans bakgrund beskriver honom som uppvuxen där. Däremot har han starka politiska kontakter med Ungern. Han har bland annat deltagit på den ungerska nationalistiska rörelsen Mi Hazánks kongress i Budapest och hållit tal där.

Kasselstrand och Ekeroth verkar snarare ha legat i luven på varandra och varit varandras politiska raka motsatser.

https://www.svd.se/a/27e7b5b3-5834-3e50-ba56-5d3a6dada582/intern-strid-kan-radda-ekeroth
Citat:
Ja – det finns en dokumenterad politisk konflikt mellan Gustav Kasselstrand och Kent Ekeroth, framför allt under deras tid i Sverigedemokraterna/SDU.

Det handlade mycket om Israel–Palestina-frågan och SDU:s självständighet från moderpartiet. Kasselstrand och SDU kritiserade partiledningen för dess Israelpolitik, vilket Ekeroth reagerade kraftigt på. Han gick bland annat så långt att han jämförde SDU:s retorik med Nationalsocialistisk Fronts och Hamas.
Citera
2026-08-22, 19:48
  #3112
Medlem
SloppySecondss avatar
"Karoly" Nebel ifrån Höganäs, ursprungligen Ungern.
Farmor Eva, Död 2016-04 (Frånskild kvinna 1991-02-26)
Karoly's pappa Karoly.. Död 2015-10-17
Citera
2026-08-22, 19:49
  #3113
Medlem
SloppySecondss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dildobagginz
”The child who is not embraced by the village will burn it down to feel its warmth"”
Solstickan ?
"Jim will fix it" ?
Citera
2026-08-22, 19:49
  #3114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vangstagreven
Vad härligt med en tangentbordsexpert som har svar på vad, hur och varför. Ja inte nog med det, "Judge Dredd" har stenkoll på misstänkte gmsykiska status, på hur och villken påföljd som bör utmätas. Varför har vi ens domstolar när det finns sådana intellektuella giganter att tillgå?
Du behöver inte vara domare för att ha en åsikt om hur samhället bör hantera grov brottslighet. Domstolarna får avgöra skuld och påföljd – jag diskuterar vad jag anser att lagen ska användas till.

Och nej, jag har aldrig påstått att jag känner till hans exakta psykiska status efter ett dygn. Det jag skrev var en åsikt utifrån det som hittills rapporterats. Om en rättspsykiatrisk undersökning senare visar något annat får domstolen självklart förhålla sig till det.

Men din sarkasm förändrar inte sakfrågan: varför har vi infört säkerhetsförvaring om inte just personer som döms för extremt allvarlig brottslighet och bedöms utgöra en långvarig fara för samhället ska kunna omfattas av den?

Jag säger inte att jag är domare. Jag säger att jag tycker att lagen ska användas när dess kriterier faktiskt är uppfyllda. Det är en jävligt stor skillnad.

Håll dig till dina trekanter min vän
Citera
2026-08-22, 19:49
  #3115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TramsPostaren
Om en aktivist mördar någon, ja. Tråkigt nog för er så är det väldigt få som sitter och tvångsmässigt konsummerar socialdeokratisk politik och sedan mördar. Inte ens de mest vänsterextremistiska har intresse av att begå attentat titt som tätt. Alltid högern.

Man kan undra varför så många av er vägrar att acceptera att den här mördaren, har sammanhang i extrema miljöer? Hör ni själva dit eller något?

Va han aktivist??
Citera
2026-08-22, 19:53
  #3116
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RadioGaGa
MGM inte skjuten av polis.

MGM= medgärningsman

GM= gärningsman
Citera
2026-08-22, 19:53
  #3117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AndresIniesta8
Jag förstår absolut poängen med att belysa mobbning och hur den kan bryta ner en människa.

Nästan alla som begår grova våldsbrott har någon form av bakgrund, trauma, utanförskap eller erfarenhet som har påverkat dem. Det kan hjälpa oss att förstå varför en människa hamnar där – men det gör inte själva handlingen mindre oförlåtlig eller mindre kriminell.

Om vi börjar lägga för stor vikt vid gärningsmannens bakgrund riskerar vi dessutom att hamna i en farlig retorik där nästan vilket mord som helst kan förklaras bort. Samma resonemang skulle kunna användas kring gängskjutningar mm. där gärningsmän också kan ha vuxit upp med våld, utanförskap, kriminalitet och andra svåra förhållanden.

Mobbning ska självklart tas på största allvar och samhället måste göra mer för att stoppa den. Men att förstå varför någon gjorde något är inte samma sak som att ursäkta det. När någon väljer att ta en annan människas liv måste vi fortfarande kunna hålla personen fullt ansvarig för sina handlingar.

Att mobbarna bär skuld är vi överens om, men inte kan vi döma dom för hans mord.

Den enda som menar att de är bortförklaringar eller att skulden för dådet skulle ligga på mobbarna är du. De är bara du som menar att de är en ursäkt att diskutera kring vilka faktorer som ligger till bakgrund att vi hamnat här. De är du som skapar ett problem som egentligen inte existerar.
Citera
2026-08-22, 19:53
  #3118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TedGaandie
Jag har inte kallat honom Carlos Nebel?

Jag har sagt att han heter Li*m C*rlos N*b*l.

2* = A
2* = E

Det betyder här att hans mellannamn här är Carlos.
Den som jag besvarade innan du slängde dig in skrev kort och gott: Carlos Nebel. Det är inte korrekt att uppge enbart andranamn följt av efternamn.
Citera
2026-08-22, 19:54
  #3119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Burgerbraukeller
Invandrare som mördar Invandrare. Ska man dra det här politiskt som alla redan gjort så bör detta vara fördel för Kasselstrand och Allard.

Killen har ju sagt i förhör att han mördade de som fanns tillgängliga att mörda. Han var redo att döda i fredags sa han. Sen var det slumpen som avgjorde vilka som mördades och skadades, han gjorde ingen skillnad på offren, han ansträngde sig inte för att mörda någon typ av kön eller hudfärg. Han gick framåt och försökte döda alla han kunde och ville mörda fler Har han sagt i förhör.
Citera
2026-08-22, 19:57
  #3120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av watzii
Du har inte mött många svenska hockeypappor du inte

Hehe, du har onekligen en poäng där.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in