Citat:
Ursprungligen postat av
NgnJohn
Gamla testamentet är med men det är nya testamenten som är grunden för kristendomen och kristna värderingar medans det gamla testamentet är mestadels historier och inte uppmaningar hur man ska leva, dom få uppmaningar som finns är riktade till judar och de innehåller fredliga meddelanden som välgörenhet, rättvisa, ödmjukhet, osv. Inte "kill them wherever you find them" som i koranen. Och även om du endast jämför gamla testamentet mot koranen och haditherna så är de sistnämnda betydligt mer våldsamma och förtyckande. Detta reflekterar verkligheten: Hur många kristna har flugit flygplan in i skyskrapor? Hur många kristna har kört lastbil in i folkmassor? Hur många kristna tar maskingevär och mejar ner oskyldiga civila på krogen? Hur många kristna tvångskonverterar muslimer och hugger av delar av deras könsorgan? Hur många kristna har mördat serietecknare för dom smutskastade Jesus? Hur många kristna har mördat folk som eldade upp bibeln?
Jag har läst Bibeln så jag vet att det där är skitsnack. Gamla testamentet är full med störda lagar som folk uppmanas att leva efter. Dödsstraff för i princip allt, slaveri och elände. Hemsk bok.
Har inte läst koranen mer än nån bit här och där och den verkar också vara fylld med skit.
Även om nya testamentet skriver om många av lagarna så använder sig många kristna av gamla testamentet för att rättfärdiga det ena och det andra och har gjort det så länge kristendomen har funnits. De flesta kristna biblar innehåller både gamla och nya testamentet.
Alla religioner är skit.
Att muslimer oftare blir terrorister har inte med boken att göra utan att krig och elände är en grogrund för extremism av alla slag. De flesta terrorister kommer från länder som USA eller andra har sprängt i bitar och totalförstört och de drivs nog ner av desperation eller har/hämnd än nåt annat.