2026-08-05, 10:33
  #49
Medlem
Custom_mades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GretelThronberg
I höst så handlar det inte om ett normalt val där vi röstar för / emot vanliga saker som arbetsmarknadsåtgärder, pensioner eller museums öppettider. Det här valet är något helt annat, det är frågan om att vara för eller emot det mest grundläggande människovärdet; Alla människors lika värde.

Vi har idag en regering, Tidö, som har öppet samarbete med ett rasistiskt parti med nazistiska rötter. Vi har redan sett hur partiets tentakler i regeringen lett till en rad förödande inslag som t.ex. slopandet av permanenta uppehållstillstånd, massutvisningar av tonåringar, långa fängelsestraff istället för vård, fängelsestraff av barn och unga etc.

Det handlar om en långsiktig strategi för att utradera människovärdet hos "oönskade" individer och hela folkgrupper. Udden riktade mot muslimer och kriminella, och andra som inte lever enligt rasisternas snäva ramar.

Jag vill därför att vi här på flashback kommer överens om att vi alla röstar på de rödgröna i höst (S, V, MP, C), så att vi drar vårt strå till stacken för att avbryta denna förintelse av den svenska folkgemenskapen. Tänk er bara vad det skulle kunna innebära, en lyckad kampanj från oss flashbackmedlemmar skulle för första gången kunna sätta flashback i ett positivt ljus, med positiva omnämnanden i media inkl. hos SVT, SR, Aftonbladet. För första gången så kan flashbacks forum lyftas fram som en positiv kraft, och inte som den kloak av hat som den vanligtvis framstår som.

Skriv under med ditt alias här i tråden nedan, som ett bekräftande på att du intygar att du kommer att rösta på de rödgröna.

Kan inte du i stället berätta varför du hatar svenskar?

Det är en fråga som tagits upp i tråden om och om igen. Vi får liksom aldrig något svar från er vänsterdårar. Om ni kanske vidareutvecklar er argumentation i stället för att stanna vid första steget så hade vi kanske förstått er bättre.

Det enda vi vet i nuläget är att ni hatar svenskar och Sverige och gärna tar till alla möjliga medel och att alla kostnader ni kan tänka er är värda ert slutmål.

Så?
Citera
2026-08-05, 10:48
  #50
Medlem
Custom_mades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Intygar på heder och samvete att min röst kommer att lägga på ett rödgrönt parti.

Har sett SD:s reklamkampanj på stan om att "göra Sverige till Sverige igen." Problemet är att de vill göra Sverige till något som Sverige aldrig har varit - en auktoritär fasciststat där demokratiska värderingar och mänskliga rättigheter inte är något värda. För att bevara yttrandefriheten och ha kvar forum som Flashback även i framtiden, är det helt avgörande att reagera nu.

Tusentals jurister, professorer och andra högbegåvade har redan protesterat genom upproret JuToo >> och det är hög tid att pöbeln också tänker till ett extra varv och tar det här på allvar.

Det där låter lögnaktigt. Vi har sett vilka som ignorerat demokratiska värderingar för att hålla SD ute.

SD hade inte funnits om folk hade tillåtits prata om och kritisera invandringen till sitt eget land. Dvs. vilka som ska bli våra nya grannar.

Det tycker iaf jag att folk ska ha insyn i.

Men vänstern + alla andra körde tvärt om. Censur, hot, hat och våld. Allt det du varnar för har dom redan gjort.

Fortsätt vara en hjärnblödning tack!
Citera
2026-08-05, 10:50
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Det är flera tusen jurister, professorer och forskare som skrivit under upproret. Det är ett större underlag än vad en opinionsundersökning brukar ha, så uppenbarligen är det en allmän uppfattning bland högutbildade att högerregeringen utgör ett hot mot demokratin och den oberoende rättsstaten.

Att skriva under ett upprop är inte samma sak som att rösta. Du bör titta hur folk röstade i val 2022 instället. I valet 2022 vann Tidöpartierna med 3,2 miljoner röster. En väljargrupp som högern presterade bäst bland var högutbildade.

Högutbildade väljare ogillar i majoritet vänstern och röstar höger. Detta eftersom det är vänstern som straffar folk som valt att utbilda sig, genom världens högsta marginalskatter på inkomst.

Du kastar verkligen sten i glashus: Högutbildade väljare är en kategori som vänstern aldrig kan vinna, såvida de inte slutar upp med hysterin kring de höga marginalskatterna.

Om du vill skryta om goda resultat för vänstern så måste du titta på utrikes födda. Där var vänstern väldigt stark i valet 2022.
__________________
Senast redigerad av liapunov13 2026-08-05 kl. 11:01.
Citera
2026-08-05, 11:01
  #52
Medlem
MarcoStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Att skriva under ett upprop är inte samma sak som att rösta. Högutbildade väljare ogillar i majoritet vänstern och röstar höger. Detta eftersom det är vänstern som straffar folk som valt att utbilda sig, genom världens högsta marginalskatter på inkomst. Du kastar verkligen sten i glashus. Högutbildade väljare är en kategori som vänstern aldrig kan vinna, såvida de inte slutar upp med hysterin kring de höga marginalskatterna.

Du är för trångsynt och klarar inte av att tänka nyanserat, vilken en akademiker gör. Uppenbarligen, för annars hade man inte klarat studierna. Som intellektuell vet man att alla tjänar på att leva i ett jämställt och rättvist samhälle. Skatter är ett verktyg för att finansiera välfärdsstaten solidariskt. Bara trångsynta egoister ser skatter som något av ondo.

Den som värderar allt i pengar har inte funnit meningen med livet och kommer att dö olycklig. Jag har själv en ekonomisk trygghet, men skulle aldrig få för mig att medverka till ett samhälle som inte tar hand om alla sina medborgare.

Det är helt okej att tjäna mycket pengar, men då behöver man inga skattelättnader. Skatt efter bärkraft och välfärd efter behov är den svenska principen som har tjänat oss väl.
Citera
2026-08-05, 11:06
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Skatter är ett verktyg för att finansiera välfärdsstaten solidariskt. Bara trångsynta egoister ser skatter som något av ondo.

Tack och lov har majoriteten av de högutbildade som röstade på Tidöpartierna i valet 2022 – för att slippa vänsterns straffskatter på arbete – en annan åsikt än du. Det enda vänstern kan är att straffa dem som studerat hårt med planetens högsta marginalskatter på inkomst. Det har visats i ekonomisk teori att marginalskatter på över 50 procent har motsatt effekt: de ger lägre skatteintäkter än om skatten hade varit lägre. Men det verkar som att outbildade radikalvänster som du inte kan greppa sådana saker.
__________________
Senast redigerad av liapunov13 2026-08-05 kl. 11:09.
Citera
2026-08-05, 11:12
  #54
Medlem
MarcoStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Tack och lov har majoriteten av de högutbildade som röstade på Tidöpartierna i valet 2022 – för att slippa vänsterns straffskatter på arbete – en annan åsikt än du. Det enda vänstern kan är att straffa dem som studerat hårt med planetens högsta marginalskatter på inkomst.

Ännu mer glädjande är att majoriteten av befolkningen nu efter fyra år med Tidö har insett att demokrati och en oberoende rättsstat är viktiga hörnstenar i det svenska samhället som håller på att nedmonteras - och därför går vi ett efterlängtat regeringsskifte till mötes. Sen kan vi börja reparera samhället i stor skala och återigen bli världens bästa land att leva i!

Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Men det verkar som att outbildade radikalvänster som du inte kan greppa sådana saker.

Jag har redan dubbla examen och snart trippla, så det personangreppet flyger inte.
__________________
Senast redigerad av MarcoStar 2026-08-05 kl. 11:21.
Citera
2026-08-05, 11:14
  #55
Medlem
hippilis avatar
Valet i höst?

Om och vad jag ska rösta på?
Jag gör som andra år, röstar inte alls har röstat en enda gång i mitt liv och det var om EU på 90 talet
Citera
2026-08-05, 11:30
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av folkgemenskap
Vänsterpartiet (V) har varit det parti som mest konsekvent motsatt sig nyliberalism sedan 1980-talet.
Nyliberalismen är sprungen ur socialdarwinismen och går ut på att skapa fattigdom och utrota fattiga människor.
V har konsekvent röstat mot privatiseringar, avregleringar, vinster i välfärden och skattesänkningar, reformer som samtliga övriga riksdagspartier i varierande grad genomfört eller stöttat.

MP i ekonomisk politik har ställt sig bakom vissa marknadslösningar och uppgörelser med borgerliga partier, medan V behållit sin socialistiska linje.

Socialdemokraterna (S) har historiskt drivit välfärdsmodellen, men tyvärr genomförde från "Tredje vägens" politik på 80-talet och framåt omfattande nyliberala anpassningar, vilket skiljer dem från V.
S är dock på väg bort från 90- och 00-talets marknadstro i sina analysdokument och sin retorik. Huruvida det innebär en fullständig återgång till klassisk socialdemokrati beror helt på vilka regeringskonstellationer och kompromisser de ingår i framåt.

Vi vet, du har pratat om det tidigare i den här tråden

Men vill du slå fast att V är det mest effektiva för att så hål på Tidö-regeringen eller?
Citera
2026-08-05, 11:55
  #57
Medlem
IceEyess avatar
Vad man betraktar som "det onda" är högst subjektivt. Har man en distinkt högerorienterad profil så är det mer sannolikt att man betraktar V och MP som onda och farliga.
Citera
2026-08-05, 12:04
  #58
Medlem
MarcoStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IceEyes
Vad man betraktar som "det onda" är högst subjektivt. Har man en distinkt högerorienterad profil så är det mer sannolikt att man betraktar V och MP som onda och farliga.

Det är möjligt, men faktum kvarstår att högerpopulism, splittringar och hat aldrig någonsin har varit framgångsfaktorer i något land. Vi såg hur Polen rasade i demokratiindex när deras motsvarighet till SD tog makten 2015-2023 och först nu har börjat återhämta sig efter att de röstats bort. Vi kan lära oss av deras misstag.
Citera
2026-08-05, 12:57
  #59
Medlem
grey.eagles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GretelThronberg
I höst så handlar det inte om ett normalt val där vi röstar för / emot vanliga saker som arbetsmarknadsåtgärder, pensioner eller museums öppettider. Det här valet är något helt annat, det är frågan om att vara för eller emot det mest grundläggande människovärdet; Alla människors lika värde.

Vi har idag en regering, Tidö, som har öppet samarbete med ett rasistiskt parti med nazistiska rötter. Vi har redan sett hur partiets tentakler i regeringen lett till en rad förödande inslag som t.ex. slopandet av permanenta uppehållstillstånd, massutvisningar av tonåringar, långa fängelsestraff istället för vård, fängelsestraff av barn och unga etc.

Det handlar om en långsiktig strategi för att utradera människovärdet hos "oönskade" individer och hela folkgrupper. Udden riktade mot muslimer och kriminella, och andra som inte lever enligt rasisternas snäva ramar.

Jag vill därför att vi här på flashback kommer överens om att vi alla röstar på de rödgröna i höst (S, V, MP, C), så att vi drar vårt strå till stacken för att avbryta denna förintelse av den svenska folkgemenskapen. Tänk er bara vad det skulle kunna innebära, en lyckad kampanj från oss flashbackmedlemmar skulle för första gången kunna sätta flashback i ett positivt ljus, med positiva omnämnanden i media inkl. hos SVT, SR, Aftonbladet. För första gången så kan flashbacks forum lyftas fram som en positiv kraft, och inte som den kloak av hat som den vanligtvis framstår som.

Skriv under med ditt alias här i tråden nedan, som ett bekräftande på att du intygar att du kommer att rösta på de rödgröna.
Intressant, alla människors lika värde, vad kostar alla migranter som sitter i Svenska fängelser?`Vore dem pengara inte bättre använd i något land där fattigdomen är som störst?`
Eller gäller detta "lika värde" bara vissa?

Förinta Svenska folkgemenskapen? Den finns inte längre, den döden påböjades för länge sedan och har förstärkts kraftigt efter Socialdemokraternas avtal med muslimerna, att de ska prioriteras före Svenskar.
Det avtalet är inte uppsagt ännu, trots känt sedan 2016.

När du läser detta kommer du ändå rösta på katastrofen S?
Citera
2026-08-05, 13:37
  #60
Medlem
Titta på England.
Gå in på Insta och sök på UK Sharia law.

Se hur det landet bara faller sönder. Sverige kommer 100% gå samma väg med en rödgrön regering.

Islamiseringen är Sveriges största hot.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in