Citat:
Ursprungligen postat av
Joe88
Det jag reagerade mest på är att feministerna som annars sitter och tjatar som fan om "kvinnors rätt att bestämma över sina egna kroppar" nu helt plötsligt skriker rakt ut när en kvinna väljer att utnyttja rätten att göra vad hon vill med sin egen kropp genom att visa sig naken i en reklamfilm.
Så "kvinnors rätt att bestämma över sina egna kroppar" verkar komma med en asterisk. Kanske ni borde uppdatera mantrat så att det stämmer bättre överens med verkligheten? T ex "kvinnors rätt att bestämma över sina egna kroppar så länge de inte gör något som vi feminister inte tycker om."
Som sagt, det jag reagerade mest på var att antifeministerna som annars sitter och gnäller som fan om att västerländska kvinnor är egoistiska horor och hypergama parasiter som satsar på karriären istället för att ta hand om sin man och sina barn och åker kukkarusellen tills de är 30 då de letar upp en beta för att utnyttja - helt plötsligt var helt ok med att en ung västerländsk kvinna mitt uppe i karriären horade ut sig för (deras) pengar.
Kanske ni borde uppdatera mantrat så att det stämmer bättre överens med verkligheten? T ex "kvinnors rätt att bestämma över sina egna kroppar bara sålänge de uppfyller våra behov"
Citat:
Och varför man som konservativ antifeminist kan tycka att den här reklamkampanjen är bra (eller i alla fall lyckas åstadkomma något bra) har jag redan förklarat för dig. Själv är jag neutralt inställd till den. Tycker mest det är underhållande att se feministernas reaktioner.
Konservativa antifeminister kan omöjligen gilla denna soft-porn reklamen eftersom de hatar när unga vita kvinnor beter sig horaktigt istället för att stanna hemma och hålla på oskulden.
Jag visste inte ens om att hon hade spelat in en ny reklam.