Citat:
Ursprungligen postat av
OstermalmWeeknd
Nu skall vi med detta inlägg spräcka bilden av oss själva som Haute Cuisine Fine Dining finsmakare å konnossörer.
HisStory: Ett par ggr om året när Lidl har kampanj på sina egna frysta rätter så vall färdar vi (tänk som rätt troende till Kabba-helgedomen) till mat-templet på Sibyllegatan snett mittemot T-Östermalmstorgs norra uppgång. En gång gamla C00P Ö-malmtorgs lokaler, där Hansa var Kingen.
Där, ur Lidl's vägg-frysdisk inhandlar vi enbart smaken Cordon Bleu SchnitZel.
Den har en lätt syntetisk men hyggligt fyllig och lätt rund, småsöt smak som vi går igång på till en lätt kyld Chianti.
Tänk, som industrikonditor Hägges smaktillsats-späckade Ambrosiakaka, innan den förbjöds i Sverige. Aficionado-tips: Den säljs ännu av danske Rimi-kedjan i (en gång i historien Sveriges tredje stora stad) Tallinn.
Även jag är en person som är förtjust i bra mat, men lidelse färdigmat finns ofta i frysen hos oss om sjukdom eller annat skulle slå till.